2024. Október 09. szerda
Az ollótól kezdve a tűzőgépen keresztül a kocsikulcson át a mobiltelefonig nap, mint nap különféle dolgokat adunk át egymásnak. Ilyenkor próbáljuk úgy adni, hogy a fogantyúja vagy füle az azt fogadó személy felé nézzen. Egy új kutatás szerint, mely az University of East Anglia jóvoltából jött létre, a saját dolgaink átadásánál kevésbé helyezzük irányba a tárgyakat.

A mindennapi rutin része, hogy dolgokat ragadunk meg, így nem is gondolkozunk azon, hogyan tesszük ezt, pedig egy kutatás szerint ebben gyakran szociális elemek is megfigyelhetők. Például mikor felveszünk egy bögrét, azt általában a fülénél fogva tesszük, hiszen így a legkényelmesebb. Azonban mikor azt átadjuk valakinek, úgy fordítjuk, hogy a füle az illető felé nézzen.

A kutatás eredményeit a Psychological Science című kiadványban publikálták. „Az élmények és a képzettársítások, amik egy tárgyhoz fűznek minket beszivárognak az adott tárggyal kapcsolatos mozdulatainkba teljesen észrevétlenül” – nyilatkozta Merryn Constable, pszichológiakutató és a kutatás vezetője a Torontói Egyetemről. „Amikor olyan tárgyat adunk át, ami a miénk, nem helyezzük irányba, hogy könnyítsük a másik ember mozdulatát.”

A kutatás során 42 pár barátnál vizsgálták az átadási viselkedést. Egy-két héttel a vizsgálat előtt minden résztvevő kapott egy bögrét, melyek csak a színükben különböztek. A résztvevőknek mindennap használniuk kellett a bögréket (munkában és otthon egyaránt) és másnak nem adhatták oda. Ezekkel a szabályokkal akarták elérni a kutatók, hogy a résztvevők magukénak érezzék a bögréket. A vizsgálatnál a barátok egymással szemben ültek, s a vizsgáló egy bögrét helyezett el előttük az asztal egy meghatározott pontján. Az egyik résztvevőt (az „átadót”) utasították, hogy vegye fel a bögrét és helyezze a barátja elé. Néhány esetben a másik félnek (a „fogadónak”) fel kellett vennie a bögrét a fülénél, más esetben nem.

Az átadó személye és a bögre is véletlenszerűen változott minden kísérletnél. A kutatók egy mozgásérzékelő rendszerrel detektálták minden résztvevő kezének és a bögrének a helyzetét. Korábbi kutatásokkal egybehangzóan az emberek kissé másként adják át a bögrét attól függően, hogy a barát fel fogja-e venni azt, ekkor ugyanis az átadó a megfelelő irányba forgatja a bögre fülét. Érdekességként kell megemlíteni, hogy az átadó kevésbé fordítja a fogantyút a társa felé, ha a saját bögréjéről van szó, mint mikor valaki máséról. Ez a kevésbé segítőkész viselkedés akkor is megfigyelhető volt, mikor a barátjuk bögréjét kellett átadni, és akkor is, mikor egy teljesen idegen bögrét. „Az eredmények felfedik, hogy a társadalmi világunk bonyolultsága hogyan mutatkozik meg a tárgyakkal és emberekkel való interakciókban” nyilatkozta Constable.


Forrás: Medipress
2016. 10. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés