2024. November 30. szombat
A szívbetegek jobban teszik, ha odafigyelnek arra, hogyan kezelik saját agressziójukat: egy kutatás szerint a düh rendszeres elnyomása számukra megháromszorozza a szívroham és a halálozás esélyét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a dühkitörések szabadjára engedése egészséges lenne.

A düh károsíthatja a véráramlást, abnormális szívritmus kialakulásához vezethet, és növeli a szívbetegségek kialakulásának esélyeit. Ugyanakkor arra is találtak bizonyítékot, hogy a düh elfojtása is rosszat tesz a szívnek.

düh, szívroham

Dr. Johan Denollet, a hollandiai Tillburg Egyetem munkatársa és kollégái az ún. D-típusú személyiség, az agresszió és az elfojtott düh kölcsönhatásait, valamint ezek szív- és érrendszerre gyakorolt hatásait vizsgálták.

A D-típusú személyiséggel élők gyakran szenvednek agressziótól és más negatív érzelmi problémáktól, valamint jellemző rájuk, hogy nehezen fejezik ki érzelmeiket szociális közegben. Általában ötből egy ember ilyen típusú személyiség, de a szívbeteg között különösen magas au arányuk.

A holland kutatók 644 szívbeteget közel hat évig tartottak megfigyelés alatt. A vizsgálat ideje alatt 20 százalékuk szenvedett szívrohamot vagy esett át valamilyen nagyobb szívműtéten, és két százalékuk hunyt el. Összesen 27 százalékuk volt D-típusú személyiség.

Az agresszió és az elfojtott düh a vizsgálatot vezető kutatók szerint szinte minden esetben összefüggésbe hozható volt a súlyosabb szívbetegségekkel, de csak addig, amíg más faktorokat, például a vérnyomást és más szívbetegséget figyelmen kívül hagyták. A szívrohamra való hajlam és az elfojtott düh közti kapcsolat azonban minden más tényező figyelembe vétele esetén is megmarad.

A kutatási eredmények szerint a vizsgált D-típusú személyiségek 20 százalékának voltak dühkezelési problémái, míg a más típusú emberek mindössze 4 százalékának.

„A düh egyike azoknak az érzelmeknek, amik azt sugallják, hogy valami nincs rendben, valami nem úgy működik, ahogy mi szeretnénk – írják a kutatók. – Az embereknek tisztában kell lenniük ezzel, és nem szabad elnyomniuk magukban a dühöt és az agressziót. Mindenképp tenni kell valamit, hogy ezek az érzelmek megszűnjenek és kiderüljön, mi okozza őket.”


Forrás: Medipress
2010. 05. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -