2024. Szeptember 21. szombat
Mikor csökken a könnytermelés? -  Mit tegyünk, ha jelentkeznek a tünetek?
Bent meleg van, kint hideg és fúj a szél, allergiás, vagy épp felsőlégúti betegséggel küzd? Ezek mind vezethetnek a két leggyakoribb téli szemproblémához, a szemszárazsághoz és a gyulladt szemhez.

A könnymirigyek termelik azt a speciális folyadékot, ami az egészséges szemet állandóan borítja. Segít az éleslátásban és megakadályozza a szem kiszáradását. A vitaminok, az ásványi anyagok, az oxigén is a könny segítségével kerülnek a szaruhártyához, de a szembe jutó apró idegentestekek is „kikönnyezzük”. Miből is áll a könnycsepp? Vitaminokat, ásványi anyagokat és sókat tartalmaz, fehérjékből, nyákanyagokból és lipidekből áll. A benne található lipidréteg egy filmréteget képez a szem felületen, ami időnként felszakad, ilyenkor jön a pislogás, hogy a szem újra nedves legyen. Ha az összetevők egyensúlya felborul, a könny gyorsan elpárolog és kellemetlen szemszárazság jelentkezik.

Szem hideg

Mikor csökken a könnytermelés?

Szembetegségek és sokszor mindennapi problémák is okozhatnak szemszárazságot. Lehetnek fizikai hatások, mint a száraz, meleg, vagy a hideg levegő, a szél és a légkondicionáló berendezés, cigarettafüst, por és a kontaktlencse viselés. Ha valaki túl sokat ül monitor előtt, olvas, vagy csak mereven néz valamit szinte elfelejt pislogni. A menopauza és más hormonváltozás (pl. pajzsmirigy túlműködés), allergiák, felső légúti betegségek kisérője, gyógyszerek mellékhatása és vitaminhiány is lehet a könnytermelés elégtelen voltának hátterében. A szemszárazság tünetei a viszketés, égő, fájó érzés, a szem bepirosodása, idegentest érzés vagy éppen a fokozott könnyezés.

A szem leggyakoribb gyulladásos betegsége a kötőhártyagyulladás, ami akkor is kialakuhat, amikor a szem száraz és nem tud védekezni a fizikai behatásokkal szemben, de felsőlégúti megbetegedések kísérője is lehet. Tünetei hasonlóak a szemszárazsághoz, de szemduzzanattal és váladékképződéssel is járhat. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, a legtöbbször antibiotikumos kezeléssel gyógyul.

Mit tegyünk, ha jelentkeznek a tünetek?

Ha a megváltozott összetételű könny jelen is van, de nem tud filmréteget képezni a szemfelszínen, segítenek a „műkönnyek”, a megfelelő lipidmennyiséget tartalmazó szemcsepp, vagy spray alkalmazása, hogy újra jól érezze magát a szem. Kerülni kell a száraz, füstös helyeket. Nagy hidegtől és a téli napsütéstől szemüveggel is lehet védekezni és néha nem árt figyelmeztetni magunkat, hogy pislogjunk. Ha számítógépes munkát végzünk, óránként néhány percre a szemet is pihentessük, szakadjunk el a monitortól.


Szerző: Józsa Ildikó
2020. 01. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés