2024. Október 09. szerda
Egy friss kutatás szerint genetikailag belénk van kódolva, hogy mennyire szeretjük sósan az ételt, mennyire erősen fűszerezzük azt, és ebből következően tulajdonképpen az is, hogy milyen mértékben veszélyeztetjük szívünk egészségi állapotát.

Amint arról a kutatást vezető Jennifer Smith, a Kentucky Egyetem munkatársa beszámolt, azok az emberek, akik magukban hordozzák azt a gént, amely a sós ízek kívánásáért felelős, jellemzően kétszer annyi sót fogyasztanak naponta, mint amennyi a szívspecialisták véleménye szerint ajánlott. Lényegében a TAS2R38-as gén bizonyos variációiról van szó, melyek az ízreceptorokért felelősek, és amelyek hatására azok az emberek, akik hordozzák ezeket, kevésbé fogják kedvelni bizonyos – amúgy egészséges – ételek, például a brokkoli vagy más zöld leveles zöldségek – kelkáposzta, spenót – ízét.

Rákgyógyítás és tudomány - mi minden lehetséges ma?

Smith és csapata 407 Kentuckyban élő felnőtt étrendjét kísérte figyelemmel, akiknél két vagy több kockázati tényezője is fennállt a szívbetegségnek, valamint azt is megvizsgálták, hogy ezeknél a személyeknél előfordult-e az a bizonyos génvariáns, amely elutasítja a fenti ízeket. Az eredmények azt mutatták, hogy akiknél előfordult, azok 1,9-szer több sót fogyasztottak az ajánlott mennyiségnél (ami egyébként nem több, mint napi 2,3 gramm).

A jelenség pontos okát még csak találgatják a szakemberek, az egyik lehetőség, hogy az érintett alanyok intenzívebben érzik a só ízét, ezért jobban kedvelik azt, a másik, hogy mivel ezek az emberek nem kedvelik a fentebb felsorolt zöldségek ízét, több sóval igyekeznek elfedni azt. A kutatók utóbbi esetben azt ajánlják, hogy próbálják meg só helyett egyéb fűszerekkel kellemesebbé tenni az általuk kevésbé kedvelt zöldségek ízét, akár valamilyen zöld fűszerrel, vagy akár egy pici cukorral, de semmiképpen ne sózzák túl az ételeket, hiszen ezzel hosszú távon saját egészségüknek ártanak.


Forrás: Medipress
2016. 11. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés