Az egészséges immunsejtek a vírusok és baktériumok elleni támadást követően elpusztulnak, azonban reumatoid artritisz esetén az immunrendszer makrofág nevezetű elemei tovább élnek: szaporodnak a vérben, megtelepednek az ízületekben, behatolnak a porcokba és a csontokba. Jelenleg a betegségre nem létezik hatásos, nem toxikus gyógymód.
Harris Perlman, a Northwestern Egyetem Feinberg Orvosi Karának docense felfedezte, hogy artritisz esetén az immunsejtekben alacsony az öngyilkossági parancsot kiadó ún. Bim molekula szintje. Perlman ennek ellensúlyozására egy BH3 nevezetű szintetikus molekulát fejlesztett, mely a vizsgálatok során a kísérleti egerekben bekerült a makrofágokba, és a kóros működésű sejtek öngyilkosságát okozta.
„Az új módszer az egerek 75%-ában gátolta a betegség kifejlődést” – számolt be Feinberg, az Arthritis & Rheumatism című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. A kezelés emellett lehetővé tette elkezdődött betegség esetén a csont regenerációját is, toxicitást pedig egyáltalán nem tapasztaltak a vizsgálatok során.
Perlman szerint a következő lépés a nanotechnológia lesz, mely egy pontosabb módszer lehet a gyógyszerfejlesztésben.