2025. Január 19. vasárnap
Rekedtség reflux miatt -  Kezeletlen allergia is okozhatja -  Elváltozások a hangszalagokon -  Egyéb betegségek tünete -  Daganatos elváltozást is jelezhet -  Rossz szokások, helytelen beszédtechnika
Nem csak a légúti betegségek miatt jelentkezhet rekedtség. Ez a zavaró tünet bármilyen évszakban előfordulhat és akár súlyos problémákra is felhívhatja a figyelmet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy milyen gyakori kiváltó okok állhatnak a háttérben.

Rekedtség reflux miatt

A túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami gyakran a torkot, a hangszalagokat is irritálja. Ez is állhat a háttérben, ha a hang rekedtessé válik. A reflux egy speciális típusa, a néma reflux, mely nem mindig okoz jellegzetes tüneteket, sok esetben csak a torokkaparás, rekedtség vagy köhögés hívja fel rá a figyelmet.

Rekedtség

Kezeletlen allergia is okozhatja

Az allergiás orrdugulás miatt hátsó garatfali csorgás jelentkezhet. Ilyen esetben a torok felé lecsorgó orrváladék irritálhatja a hangszálakat, ez és a gyakori köhögés is okozhat rekedtséget. Emellett az allergiára szedett antihisztaminok is kiszáríthatják a nyálkahártyát, ami szintén nem tesz jót a hangszalagoknak. A hátsó garatfali csorgás hátterében az allergia mellett több fül-orr-gégészeti betegség is állhat, így ilyen esetben mindenképp indokolt a kivizsgálás – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.

Elváltozások a hangszalagokon

A hang túlerőltetése – a helytelen beszédtechnika, vagy kevés pihentetés – miatt a hangszalagok közepén bőrkeményedés szerű képletek, hangszalag csomók alakulhatnak ki, a rekedtség ennek egyik tünete is lehet. Egy másik lehetséges ok, ha a hangunk egyre rekedtsebbé válik, hogy hangszalag polip jelent meg - általában az egyik – hangszalagon. Kiváltó oka elsősorban a hang túlerőltetése, illetve a dohányzás. A hangszalagon, vagy annak közelében ciszták is kialakulhatnak. Az orvos valószínűleg műtétet fog javasolni, ha zavaróak, nagymértékben rontják a beszédet. A rekedtség kivizsgálását azért sem szabad halogatni, mert akár daganatos elváltozást is jelezhet a torokban.

Egyéb betegségek tünete

A sokízületi gyulladás olyan autoimmun betegség, amely elsősorban duzzadt, fájó ízületekkel, szem- és nyálkahártya szárazsággal jár, azonban háromból egy betegnél jelentkeznek hangszalag problémák is: torokfájás és a hangszalagok működési zavara miatt a hang elvesztése is előfordulhat. Az elsősorban nőket érintő pajzsmirigybetegség által okozott szerteágazó tünetek közt szerepelhetnek hangproblémák is. A rekedtség lehet a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete, de okozhatja a megnagyobbodott pajzsmirigy is.

Daganatos elváltozást is jelezhet

A tartós dohányzás miatt idővel a hang mélyebbé, rekedtebbé válik, gyakori köhögés jelentkezik. Fontos, hogy ezeket a tüneteket ne bagatellizáljuk el, mert a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen probléma jelentkezik a hangszalagokon. Az elváltozás lehet jóindulatú is - gyakori a hangszalag polip kialakulása - de műtéti kezelést igényel.

Rossz szokások, helytelen beszédtechnika

Ha hang könnyen elfárad, megjelennek a túlerőltetésből adódó problémák: estére rendszeresen berekedünk, vagy napközben sokat köszörüljük a torkunkat, az nem jó jel. Ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni a helyes, a hangszalagok számára sem megerőltető hanghasználat elsajátításához. Néhány életmódbeli szokás megváltoztatásával is sokat tehetünk a hangunk egészségéért:


- Ügyeljünk a folyadék fogyasztásra! A megfelelően hidratált hangszalagok kevésbé sérülékenyek, a jelentős igénybevételt is kevésbé sínylik meg.
- A száraz levegő belélegzése sem kedvez a hangszalagoknak. Télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló miatt kell ügyelni a párásításra.
- A dohányzás, a dohányfüstös levegő belélegzése is irritálja a hangszálakat, hosszútávon pedig hozzájárulhat daganatos elváltozás kialakulásához is.
- Vannak, akik megszokásból krákognak, köszörülik a torkukat, köhécselnek, ezek azonban mind nagyon megterhelik a hangszalagokat, csakúgy, mint a túl hangos, vagy túl sok beszéd.


Forrás: Fül-orr-gégészeti Központ
2023. 06. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés