2024. November 18. hétfő
Hazánkban megközelítőleg kétszázezer beteget érint a pikkelysömör, a bőr gyulladásos hámlását okozó bőrbetegség. A vörös, vaskos, pikkelyes foltok elsősorban a könyöknél, a térdeken, a hajas fejbőrön jelentkeznek, de a betegség a körmökön és az ízületeknél is elváltozásokat okozhat.

A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, tünetmentes állapotban is tartható. Bizonyos körülmények esetén a tünetek fellángolhatnak, ezeket érdemes megelőzni, vagy mielőbb kezelni.

Hideg, száraz levegő

A hideg, gyakran szeles időjárás, a fűtött lakások száraz belső levegője egyaránt hozzájárul a tünetek felerősödéséhez – magyarázza dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa. A helyzetet súlyosbítja a kevés napfény és a vastag ruházat, ami alatt a bőr nem képes megfelelően szellőzni.

Tipp: Az érzékeny bőrt kevésbé irritáló, pamutból, vagy selyemből készült ruhaneműk viselése, a bőr rendszeres hidratálása testápoló krémekkel segíthet. A lakás száraz levegőjén, párásító készülékkel javíthatunk.

Kevés napfény

A betegek kis százalékánál a meleg időjárás felerősítheti a tüneteket, de az esetek többségében a pikkelysömör állapota napfény hatására javul, nyáron ezért általában enyhébbek a tünetek.

Tipp: A napfény mesterséges pótlására léteznek speciálisan kifejlesztett orvosi eszközök, melyek meghatározott mennyiségű UV-A, UV-B sugarat bocsátanak ki. A fototerápiának nevezett eljárás orvosi ellenőrzés mellett, személyre szabottan vehető igénybe akár önállóan, akár egyéb kezelési módok kiegészítő elemeként.

Krónikus mandulagyulladás

Télen gyakrabban leszünk náthásak, vagy kapunk el különböző légúti betegségeket. Jó ha tudjuk, hogy a torok- és mandulagyulladás szintén provokálhatja a tüneteket. Ilyenkor jellemzően a törzs és a végtagok területén jelentkeznek apró csepp formájú kiütések.

Tipp: Ha valakinek sokszor van mandulagyulladása, akkor az annak a jele lehet, hogy krónikus mandulagyulladás áll fenn, ami időről-időre begyullad. Ez a krónikus mandulagyulladás akkor is provokálhatja a beteg pikkelysömörét, ha nem lobban be, nem okoz tüneteket. Ilyen esetekben mindenképp érdemes fül-orr-gégésszel konzultálni, mert visszatérő panaszok esetén gyakran csak a mandula eltávolítása jelent megoldást.

Gyógyszerek

A magas vérnyomás és szívbetegségek kezelésére használt béta-blokkolók és a bipoláris zavar terápiájában alkalmazott lítium is súlyosbíthatják a pikkelysömör tüneteit.

Tipp: Ilyen esetekben fontos a kezelőorvossal konzultálni, és már a gyógyszerek felírása előtt jelezni, hogy pikkelysömör esetén is szedhető gyógyszert kapjunk. Ha a tünetek később jelentkeznek, akkor szükség lehet a gyógyszerek cseréjére.

Dohányzás és alkohol

A tünetek rendszeres dohányzás – a passzív dohányzás is – és alkohol fogyasztás miatt is fellángolhatnak, vagy rosszabbodhatnak, de a gyógyszeres kezelésre is kedvezőtlenül hat.

Tipp: Az alkohol nem csak a tünetek fellángolása miatt kerülendő. Komoly szövődményeket okozhat, ha valaki a pikkelysömör kezelésére való gyógyszerek szedése mellett fogyaszt alkoholt.


Forrás: www.dermatica.hu
2015. 10. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -