2025. Január 12. vasárnap
A zsúfolt nagyvárosokról a többségnek az a képzete, hogy az ott élők folyton nyüzsögnek, rohannak, állandóan csinálnak valamit, pedig az Arizona Állami Egyetem nemrégiben közzétett kutatás ennek éppen az ellenkezőjét mutatta ki.

A Journal of Personality and Social Psychology című lapban közzétett tanulmányból kiderül, hogy a városi élet az ott lakóknál pont azt a késztetést váltja ki, hogy az életüket lelassítsák, ezért ezek az emberek hosszú távra terveznek, tartós párkapcsolatokat igyekeznek kialakítani, de később házasodnak, kevesebb gyereket vállalnak, és többet fektetnek az oktatásba.

Egészséges fejbőr, gyönyörű haj -  holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>>

Amint azt a kutatást vezető Oliver Sng, a Michigan Egyetem munkatársa kifejtette, a közvélekedéssel ellentétben a nagyvárosokban élők a mennyiséggel szemben a minőséget tartják fontosnak, és minél népesebb helyen él valaki, annál inkább igyekszik lelassítani az életritmusát. A szakember és munkatársa, Douglas Kenrick pszichológia professzor világszerte több országból, illetve az Egyesült Államok ötven államából gyűjtötték az adatokat, és ezek alapján vonták le fenti következtetéseiket.

A kutatók arra is keresték a választ, hogy miért lehet ez így. Arra jutottak, hogy más-más környezetben más-más életstratégiát alakítanak ki az emberek, így például, ahol a népsűrűség kisebb, ott kevesebb a versenyhelyzet, kisebbek a költségek, és mindez kedvez a gyorsabb ritmusú életnek. Ám ahol sokan vannak, élesebb a versenyhelyzet, többek kell küzdeni a területekért és a nyersanyagokért, ott jobban megéri hosszú távú stratégiát kialakítani, a gyerekvállalást például kitolni és többet fektetni a saját képességeik fejlesztésébe, illetve majd később a gyermekeik taníttatásába.

600 állatos póló, amitől leesik az álla > > >

Sng ugyanakkor hozzátette, hogy ez a lassú stratégia nem minden esetben jellemző a sűrűbben lakott területen élőkre, ha ugyanis a nagy népsűrűség előre megjósolhatatlan halállal vagy betegséggel jár együtt, akkor az ott élők sokkal inkább a jelenre fognak fókuszálni és opportunistább módon kezdnek élni. A szakember azt is megjegyezte, hogy a lassú életstratégiának is vannak hátulütői, például amikor a szülők már a megfelelő óvoda kiválasztásából is hatalmas problémát gyártanak. A kutatók szerint, ahogy a világ népessége egyre növekszik, egyre fontosabb látni azt, hogy mindez milyen pszichológiai következményekkel jár az emberiségre nézve, hiszen mindennek az emberek viselkedésére is komoly hatása lehet.


Forrás: Medipress
2017. 02. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés