2024. Október 07. hétfő
A Drexel Egyetem kutatói szerint mindegy, hogy valaki igazi Van Gogh, vagy csak pálcika emberkéket képes rajzolni, a műalkotások készítése jelentős mértékben csökkenti a stresszhormonok szintjét a szervezetében.

Bár az Art Therapy című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői úgy vélik, a korábbi képzőművészeti tapasztalat felerősítheti a tevékenység stressszhormon-csökkentő hatását, a jelek szerint mindenki számára egyformán kedvező. „Egyrészt meglepő, másrészt egyáltalán nem meglepő az eredmény” – mondta a képzőművészeti terápiákkal foglalkozó kutató, Girija Kaimal. „Azért nem volt meglepő, mert ez a művészetterápia alapja: mindenki kreatív, és kifejező tud lenni a vizuális művészetekben, amikor támogató környezetben dolgozik. Ebből kiindulva arra számítottam, hogy a hatás a tapasztaltabbak esetében talán erőteljesebb lesz.”

A kutatás során 39 tizennyolc és ötvenkilenc év közötti önkéntest kértek fel arra, hogy vegyenek részt egy 45 perces képzőművészeti foglalkozáson. A műalkotások készítése előtt és után megmérték az alanyok kortizolszintjét. A kutatók kimutatták, hogy a résztvevők 75 százalékának kortizolszintje csökkent a képzőművészeti foglalkozás alatt, és bár voltak eltérések a kortizolszint-csökkenés mértékében, a szintcsökkenés nem állt összefüggésben a korábbi művészi tapasztalatokkal. Ennek fényében Kaimal a kutatás kiterjesztését tervezi, hogy kiderítse, vajon a kreatív önkifejezés a terápiás környezetben segít-e a stressz csökkentésében. A kibővített kutatásban más biomarkereket, például az alfa-amiláz és az oxitocin szintjét is vizsgálni fogják, hogy átfogóbb képet kapjanak a jelenségről.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés