Hogy az ételdobozokról és üdítős flakonokból az élelmiszerekre került BPA valóban okozhat e maradandó egészségkárosodást, az egyelőre még vita tárgyát képezi. „Főemlősökön végzett kísérleteink egyértelműen bebizonyították, hogy a BPA károsíthatja az emberi agyműködést is” – nyilatkozta Dr. Hajszan Tibor, a Yale Orvostudományi Egyetem munkatársa.
Dr. Hajszan és kollégái a folyamatos kis mennyiségű (50 mikrogramm/kilogramm) BPA hatásait vizsgálták fiatal felnőtt afrikai zöldmajmokon (mandrill). A kutatók állítása szerint a kísérlet végére a BPA teljesen megszüntette az idegi összeköttetéseket a hippokampusz és a prefrontális kéreg között, így károsítva az agyműködést. Ezeknek az idegi összeköttetéseknek az észlelésben és a hangulatváltozások kialakulásában van kulcsszerepük.
„Eredményeink alapján javasoljuk az emberek számára még tolerálható napi biszfenol A bevitel határvonalának csökkentését, hiszen bebizonyosodott, hogy már napi 50 mikrogramm is komoly gondokat okozhat” – nyilatkozta Dr. Hajszan.