Nemzetközi átlagban a megkérdezettek 42 százaléka azért ül moziba, hogy ha csak néhány órára is, elszakadjon a sivár valóságtól, a mindennapok robotjától.
Az egyes országok között azonban nagy a szórás. Legnagyobb arányban (67 százalék) a törökök akarnak megszabadulni a valóságtól a moziban, őket követik az indiaiak, a dél-koreaiak és az ausztrálok 67, 61, illetve 52 százalékkal – közölte a Reuters/Ipsos felmérés eredményét a vasárnapi 82. Oscar-gála előttre időzítve az ABC amerikai televízió.
A másik véglet Magyarország, ahol csak a válaszolók 24 százaléka jelezte, hogy számára a mozi elszakadást jelent a valóságtól. Hasonlóa az attitűd a hollandoknál és a mexikóiaknál (26-26 százalék), valamint a svédeknél és a németeknél (29, illetve 30 százalék).
John Wright, az Ipsos intézet alelnöke szerint a valóságtól való jelentős elszakadási törekvést az magyarázza, hogy a filmek tulajdonképpen "celluloid könyvekként" funkcionálnak. Míg az előző generációk izgalmas vagy romantikus regények lapjait forgatva álmodoztak, a mai fiatalabb nemzedék a moziban éli át ugyanezt.
A felmérés szerint a mozi álomvilág-szerepét tekintve kicsi a különbség nők és férfiak, vagy az eltérő jövedelmű emberek között. A 35 évnél fiatalabbak között viszont magasabb, 49 százalékos az aránya azoknak, akik a mozikba menekülnek a valóság elől, a 35-54 éves korosztálynál ez az arány csak 36 százalék.