2025. Január 02. csütörtök
Krónikus fájdalom és mindfulness -  Kognitív viselkedésterápia -  Tudatos jelenléttel a fájdalomcsökkentésért
Egy tanulmány eredményei szerint mindfulness gyakorlatokkal enyhíthetőek a reumás betegségekből, fibromyalgiából, valamint migrénből adódó krónikus fájdalmak.

Krónikus fájdalom és mindfulness

Krónikus fájdalomról akkor beszélünk, ha egy hat hónapos időintervallumban a fájdalom minden nap, vagy majdnem minden nap jelen van. Sokaknál a fájdalom olyan fokú, gyötrő, hogy a hétköznapok lebonyolítása is nehézségekbe ütközik.

A mindfulness angol szót magyarra általában tudatos jelenlétként vagy éber figyelemként szokás fordítani.

A mindfulness arra a folyamatra utal, amikor figyelmünket szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanat tapasztalatai felé fordítjuk, és a pillanatnyilag észlelhető belső és külső tapasztalatokat tudatosítjuk.

Mindfulness

Míg Ázsiában a mindfulness gyakorlása vallásos keretekhez köthető, nyugaton szemléletként, technikaként él. 1979-ben a hivatalos egészségügy keretei között is megjelent a mindfulness Észak-Amerikában. Azóta számos kutatás vizsgálja a mindfulness mentális és testi egészségre tett pozitív hatásait.

Kognitív viselkedésterápia

Krónikus fájdalomban szenvedőknél a gyógyszeres terápia mellett javasolhatnak kognitív viselkedésterápiát, ami a fájdalom pszichés következményeit (pl. depressziót) kezeli. A kognitív viselkedésterápia abból indul ki, hogy az egyén gondolatai, hittételei, meggyőződései határozzák meg, hogyan érzi magát. A gondolatok tudatosításával, azok helyességének vizsgálatával a dolgok látása, megítélése, megváltoztatható és elérhető egy pozitív beállítottság. Pozitív hozzáállással az egyén jobban érzi magát. A krónikus fájdalommal küzdők esetében ez kisebb fájdalmat, valamint kevesebb, a fájdalommal kapcsolatba hozható érzelmi ingadozást és depressziót jelenthet.

A kognitív viselkedésterápia sokaknak segíthet, de nem mindenkinek, mivel az érintettek nem egyformán jól reagálnak az egyes terápiaformákra. A mindfulness-alapú stresszcsökkentő terápia (Mindfulness-Based Stress Reduction, röviden MBSR) egy hatékony alternatívát kínál.

Tudatos jelenléttel a fájdalomcsökkentésért

Az ottawai egyetemi kórház központjában kutatók már meglévő, 21 klinikai kutatást alapul véve azt vizsgálták, mennyiben hasonlíthatók össze a kognitív viselkedésterápia eredményei a mindfulness-alapú stresszcsökkentő terápiáéival.

A kutatásban kétezer, 35 és 65 év közötti, hátfájdalommal, fibromyalgiával, reumával és artrózissal kezelt, krónikus fájdalommal küzdő páciens szerepelt. Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét terápiaforma egyformán javította a testi funkciókat, enyhítette a fájdalmat és csökkentette az ebből adódó depressziót. Fentieken túl az MBSR visszatérő migrén kezelésében is hasznos lehet.

A mindfulness-alapú stresszcsökkentő terápia során különböző módszerek együttes alkalmazására kerül sor. Az MBSR a jóga, a meditáció és légzésgyakorlatok különböző elemeit kombinálja speciális „tudatos jelenlét” elemekkel. A technika 8 hét alatt, MBSR kurzusokon sajátítható el.


Szerző: Tajnafői Éva
2022. 11. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés