Akik megbocsátó hozzáállással gondolnak a fájdalmas eseményekre, nem produkálnak kiugróan magas vérnyomásértéket, így alacsonyabb náluk a szívroham és az agyvérzés kockázata – áll egy új amerikai tanulmányban.
A kutatók több mint kétszáz önkéntest kértek arra, hogy gondoljanak egy olyan esetre, amikor egyik barátjuk megbántotta vagy megsértette őket. A minta egyik felének a haragra kellett összpontosítania az utasítás szerint, míg a többieknek a megbocsátásra és a történtek elfogadására. Ezt követően öt perces figyelemelterelés következett, végül pedig ugyanazon esemény tetszőleges attitűddel történő felidézése. Mindeközben folyamatosan ellenőrizték az érintettek vérnyomását és szívműködését.
A Dr. Britta Larsen vezette orvoscsoport a haragot érzőknél sokkal magasabb vérnyomás-emelkedést mért az első szakasz után, és a különbség a nyugalmi időszakot követően is fennállt. A haragjukat „elengedő” vizsgálati alanyok vérnyomása jóval kevesebb hirtelen emelkedést mutatott. A pulzusban azonban nem mutatkozott lényeges eltérés. Bár a résztvevők száma viszonylag alacsony volt, a Journal of Biobehavioural Medicines című szakfolyóiratban publikált eredmények alapján világosan látszik, hogy a megbocsátás csökkenti a szervezet válaszát, és bizonyos mértékű védelmet nyújt a testnek és a léleknek egyaránt.A rövid idejű vérnyomás-emelkedés káros következményei egyelőre nem ismertek, de az állandóan magas érték vagy a túl gyakori kiugrás növeli a szívroham és az agyvérzés kockázatát. Becslések szerint Magyarországon napjainkban több mint két és fél millió ember, tehát a lakosság negyede küzd vérnyomásproblémákkal, ami elsősorban a nem megfelelő életmód és a túl sok stressz számlájára írható.