„A masszázs az egyik legnépszerűbb alternatív gyógymód szorongás esetén” – mondta el Dr. Karen J. Sherman, a Group Health Kutatóintézet vezető kutatója, aki munkatársaival elsőként vizsgálta a módszer hatásosságát generalizált szorongásban szenvedő betegeknél. A kutatásban részt vevő 68 szorongó egy része 10 alkalommal részesült masszázsban, másik két csoportjuk pedig relaxációs terápián vagy hőkezelésen vett részt – utóbbi során a páciensek karját és lábát melegítőpárnákba és meleg törölközőkbe bugyolálták.
Mindhárom kezelést nyugodt körülmények között végezték lágy fények és halk zene mellett. A masszázs célja az volt, hogy serkentse a paraszimpatikus idegrendszer működését és csökkentse a szorongásos tüneteket, különösen az izommerevséget.
A 12 hetes kezelési periódus leteltével a betegek a tünetek 40%-os, három hónappal később pedig 50 százalékos csökkenéséről számoltak be. Visszaszorultak a depressziós tünetek is, a páciensek kevesebbet aggódtak és jobban élhették életüket.
A három csoport között a kutatók nem tapasztaltak különbséget, azaz mindegyik módszer egyformán hatásosnak bizonyult, bár azt nem vizsgálták, hogy mekkora a változás mértéke ahhoz képest, ha a betegek semmilyen kezelést nem kapnak.
Sherman szerint ha a költséghatékonyság a cél, az alternatív módszereket kereső generalizált szorongásban szenvedőknek érdemes kipróbálniuk a relaxációt.