A Syracuse Egyetem kutatócsoportja a szochasztikus rezonanciaként ismert jelenséget alkalmazta a rákdiagnosztika területén – hasonló eljárást már régóta használnak radar- vagy szonárkép minőségének javítására. A megoldás lényege, hogy gondosan megválasztott zajt ad a rögzített jelekhez.
A mammográfiás vizsgálatok során a legnagyobb kihívást a mell szöveteiben a rákmegelőző állapotot jelző mikrokalcifikáció detektálása jelentette, amelyek azonosítása roppant nehéz feladat, hiszen alig különülnek el képi jellemzőikben az őket körülvevő szövetektől – tudhatjuk meg a Syracuse Egyetem közleményéből, melyet a Science Daily idéz.
A Hao Chen professzor vezette kutatócsoport munkájának köszönhetően a mammográfia jóval pontosabban képes felderíteni a daganatos elváltozást, ráadásul a tesztek során 36 %-kal csökkent az álpozitív eredmények előfordulása is.
A kutatók munkájának oroszlánrésze egy olyan számítási modell kidolgozása volt, amellyel a mammográf jeleihez szükséges megfelelő szintű és típusú zaj meghatározható.