A magasvérnyomás betegség, vagyis a hipertónia az egész világon népbetegségnek számit, ami olyan súlyos szövődményeket okoz, mint például a stroke vagy a szívinfarktus. Bár gyógyszeresen és életmódváltással sikeresen kordában tartható, ennek ellenére máig sok a kezeletlen beteg.
A lakosok egy része nem is tud a betegségéről
A Hypertonia Regiszter 2015-ös adatai alapján a magyar lakosok 40-45 százaléka magasvérnyomásban szenved. Bár a terápiájára használt készítményekkel nagy javulást lehet elérni az állapotban, ennek ellenére sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy akár náluk is magasak lehetnek az értékek. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája szerint ennek oka többek között az, hogy a hipertóniára az esetek egy részében nem hívja fel semmilyen tünet, panasz a figyelmet, ezért nem is nyúlnak vérnyomásmérőhöz. Pedig egy bizonyos kor után, valamint egyes betegségek fennállása esetén érdemes rendszeresen megmérni a vérnyomást, hogy fény derüljön a problémára, és kezelni lehessen.
Tényezők, melyek megemelik a magasvérnyomás kialakulásának kockázatát
dohányzás
cukorbetegség
magas koleszterinszint
túlsúly
vesebetegség
50 év feletti életkor (főleg férfiak esetében)
koszorúér betegség
alvási apnoe
Hogy milyen időközönként, milyen rendszerességgel érdemes ellenőrizni a vérnyomás értékeket, az attól függ, kinél mekkora a betegségre a rizikó. Természetesen, ha tüneteket tapasztal (pl. tarkótáji fejfájás, szédülés), akkor azonnal elő kell venni a vérnyomásmérőt, ám panaszmentes esetben, ha az előbb felsoroltak közül valamely igaz Önre – akár több is-, úgy fontos, hogy félévente egyszer mérje meg az értékeket. Egyéb esetben az évenkénti ellenőrzés elegendő- mondja a szakember, aki hozzátette, a csuklós vérnyomásmérők helyett használjon inkább mandzsettásat, ugyanis azok lényegesen pontosabbak!
Tippek:
Mindig ugyanabban az időben mérje a vérnyomást !
Ha 140/90 Hgmm-nél magasabb értéket mér, még utána háromszor ismételje meg, 1-1 perces szünetekkel!
A vérnyomást mindkét karon, fekve, ülve, állva, illetve a lábon is meg kell mérni.
Karja legyen alátámasztva, a felkar legyen szabadon, ne szorítsa el a feltűrt pulóver, vagy az ingujj.
Ne mozogjon és beszélgessen a mérés során!