2024. Október 05. szombat
Eddig is világos volt, hogy a dohányzásról való leszokás szívroham után különösen javasolt, ám az újdonság, hogy a mentális egészségnek is jót tesz, illetve az életminőséget is javítja.

A tanulmányhoz több mint 4 000 amerikai felnőtt eredményeit vették górcső alá, akiktől szívroham után 1, 6 és 12 hónappal gyűjtöttek adatokat. A résztvevők 37 százaléka dohányzott a szívroham idején, 34 százalékuk korábban már leszokott, 29 százalékuk pedig sohasem dohányzott. Az aktuális dohányosok 46 százaléka a szívrohamot követő évben leszokott. A követési időszakban a sohasem dohányzók számoltak be a legjobb egészségi állapotról. A továbbra is dohányzók állapota pedig folyamatosan romlott. Nagyobb eséllyel szenvedtek mellkasi fájdalomtól és rosszabb életminőségtől, továbbá a mentális egészségük is gyengébb volt.

A szívroham előtt leszokott dohányzók mellkasi fájdalmának súlyossága és mentális egészsége hasonló volt azokéhoz, akik a szívroham utáni évben leszoktak, valamint azokéhoz is, akik sohasem dohányoztak – mutattak rá a szakemberek a Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes című szakfolyóirat augusztus 25-i számában. „Az egészségügyi dolgozóknak beszélniük kellene a páciensekkel arról, hogy a leszokás nemcsak a halálozás és az újabb szívroham kockázatát csökkenti, hanem a mellkasi fájdalomét is, ráadásul javítja a mentális egészséget” – fogalmazott a szerzőként közreműködő pszichológus, Donna Buchanan.


Forrás: Medipress
2015. 09. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés