![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
A vakbélgyulladás hagyományos műtéti eljárása során a beteg hasfalán egy 5-10 cm-es vágást ejtenek, és azon keresztül távolítják el a féregnyúlványt. Kisebb sebbel és kevesebb utófájdalommal jár az egyre elterjedtebb laparoszkópos vakbélműtét: ilyenkor a hasfalon ugyan több sebet kell ejteni, ám csupán aprót, amelyen keresztül optikát és a műtéti eszközöket juttatnak a hasüregbe.
![laparoszkópiás vakbélműtét laparoszkópiás vakbélműtét](https://www.vital.hu/files/images/i_laparoszkopias-vakbelmutet.jpg)
A laparoszkópos eljárás előnye az is, hogy az összes kiadást tekintve jóval olcsóbb, mint a hagyományos sebészi módszer – állapította meg egy amerikai vizsgálat. Az Annals of Surgery című szaklapban megjelent tanulmány szerzője, Dr. Dmitry Oleynikov és munkatársai 14 ezer hagyományos és 26 ezer laporoszkópiás vakbélműtétet hasonlítottak össze számos különböző kórházban. Az utóbbiak nemcsak kevesebb költséggel jártak, de alacsonyabb volt a halálozási arány, ritkábban újult ki a betegség és a pácienseknek kevesebb időt kellett a kórházban tölteniük.
A tanulmány szerzői azért hozzátették, hogy az eredmények megerősítésére még további kutatásokat kell végezni, hiszen a mostani vizsgálatok során számos tényezőt – például a betegek korát – figyelmen kívül hagytak.