2024. Szeptember 06. péntek
Bár sok minden változott a családi kapcsolatokban, megjósolható a szereposztás ma is: a testvérek közül a legközelebb lakó lány gondoskodik legnagyobb valószínűséggel az idős édesanyáról.

Karl Pillemer, a Weill Cornell Orvosi Kollégium gerontológia professzora, valamint a Humán Ökológiai Főiskola emberi fejlődéstani professzora egy hosszú távú tanulmányt készített azzal kapcsolatban, hogy vajon a testvérek közül ki lesz az, aki felnőttként ott fog állni az idős édesanya mellett, és ápolni, gondozni fogja, ha arra kerül sor. Az eredmények azt mutatták, hogy mindig annak jut ez a szerep, aki a legközelebb lakik a szülőhöz. Amint azt Pillemer professzor megfogalmazta, mindebben az a meglepő, hogy a nemi szerepekben történt számtalan változás, illetve a távolságot legyőző egyre modernebb eszközök ellenére a kapcsolattartásban úgy tűnik, még mindig a földrajzi közelség a legdöntőbb szempont. A professzor és munkatársa J. Jill Suitor, a Purdue Egyetem szociológusa a The Gerontologist című online lapban közzétett tanulmányukban azt is megállapították, hogy azok a felnőtt gyerekek, akik kétórányi autóúton belül laknak az édesanyjukhoz, hatszor nagyobb valószínűséggel fogják őt látogatni, mint azok, akik ennél messzebb élnek, emellett a lánygyermekek összességében kétszer nagyobb valószínűséggel fognak gondoskodni az édesanyjukról, mint a fiú utódok.

A kutatás során a szakemberek 139 család 537 felnőtt tagjával készítettek interjút, egyszer még akkor, amikor a megkérdezettek édesanyja még nem szorult ápolásra, majd hét évvel később újra, amikor már kiderült, hogy ki az, aki valóban segíti a szülőt és rendszeres kapcsolatot tart vele. A szakemberek a kérdőívek során kitértek arra is, vajon a felnőtt gyerekek korábban gondoskodtak-e valakiről, milyen neműek, milyen munkahelyi pozíciót töltenek be, milyen közel élnek az anyjukhoz, érzelmileg mennyire állnak közel hozzá, illetve, hogy milyen mértékben segítik az anyjukat akár tanácsokkal, akár a házimunkában vagy egyéb hétköznapi teendőkben. A szakemberek szerint érdekes kérdéseket vet fel a tanulmány, hiszen azáltal, hogy automatikusan a legközelebb lakó lányra hárul a szülő ápolása, ő és a családja extra terheket vesz magára, miközben ma már az emberek többsége teljességgel mobilis, és a távolság egyáltalán nem kellene, hogy akadályt jelentsen a szülővel való kapcsolattartásban.


Forrás: Medipress
2013. 08. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés