A tudósok 20 körülmetélt és nem körülmetélt férfi bőréből biopsziával nyert minta elemzése során azt találták, hogy a pénisz fitymájának belseje magasabb koncentrációban tartalmaz Langerhans sejteket – a HIV vírus elsődleges célpontjainak számító immunsejteket – a fityma egyéb részéhez képest. Mivel emiatt a belső fityma érzékenyebb a HIV fertőzésre, a körülmetéléssel való eltávolítása csökkentheti a férfiak HIV fertőzésének kockázatát.
Egy másik, közel 3000 kenyai férfival végzett vizsgálat során azt találták, hogy akit nemrég körülmetéltek, kisebb valószínűséggel szenved közösüléskor sérülést (horzsolás, vágás, fájdalom), mint akiknek sértetlen a fitymájuk. A két csoport szexuális funkciója ugyanolyan volt az amerikai, kanadai és afrikai kutatócsoport szerint.
„Ezek fontos beszámolók, amelyek alátámasztják azt az elképzelést, hogy a körülmetélés nem rontja a szexuális funkciót, és hogy fontos szerepet játszhat a HIV megelőzésben a Szaharától délre fekvő afrikai országokban” – közölte Dr. Ira D. Sharlip.
„Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy a körülmetélést egyéb HIV megelőzési technikával kell kombinálni, mint például a biztonságos szex és az önkéntes szűrés. Nem szabad egyedül a körülmetélésben bízni a HIV fertőzés megelőzésében” – tette hozzá.