A hormon nevét a görög istennőről, Íriszről kapta, aki az ókori mitológiában a hírvivő szerepét töltötte be. A kutatók szerint az iriszin az izomtól a zsírszövetbe továbbít jeleket, ezáltal fokozva az energiaégetést, szemben az energiaraktározás folyamatával. Egyes vélemények szerint az iriszin nem csupán a cukorbetegség és az elhízás megértésének kulcsa lehet, de felmerül egy nap a fogyasztószerként történő gyógyszeres alkalmazás is.
Azonban a Scientific Reports március 9-i számában megjelent tanulmány szkeptikusan közelít a témához: a Duke Egyetem munkatársai megvizsgálták a korábban a hormonszint méréséhez használt antitesteket, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok nem eléggé specifikusak, keresztreakciót mutatnak más elemekkel is. Dr. Harold P. Erickson és munkacsoportja reméli, hogy végre befejezik a kollégák a mítoszok kergetését.
Az iriszint 2012-ben írták le a Nature oldalain: az elmélet szerint egy izomspecifikus fehérje, az FNDC5 egyik része leszakad, ami jelvitelt szolgáltat a barna izomszövet felé. Ez utóbbi kalóriát égetve tartja melegen a testet. A kutatók szerint a fehérje jelentősége alapvető lehet az elhízás, a cukorbetegség, és a rák folyamataiban is. A vizsgálat egy antitest alapú detektálórendszert, ELISÁ-t alkalmaztak, melynek hatékonyságát a mostani tanulmány kérdőjelezte meg.