A HER2-pozitív emlőrák a melldaganat egyik legagresszívebb típusa, amelyre az erbB2 (HER2) fehérje túlzott mértékű képződése jellemző. A betegség ezen formája az emlőrákos nők mintegy 20-30%-át érinti. A többi emlőrákfajtával összevetve ez a típus sokkal gyorsabban képez áttéteket: a ráksejtek kiszabadulva az emlőrák elsődleges gócából a vérárammal vagy a nyirokrendszeren keresztül széterjednek a szervezet más részeibe, így nagyobb a progresszió illetve a halálozás kockázata.
Nemrégiben elindított vizsgálatokban egy új molekulát vizsgálnak, amely a kutatók reményei szerint meghosszabbíthatja a betegek életét azáltal, hogy gátolja az erbB2 (HER2) fehérje túlzott képződését a daganatos sejtekben. A vizsgálatok egyikében kifejezetten olyan HER2-betegeket választottak, akiknek a jelenleg elérhető kezelések és a kemoterápia mellett előrehaladott már a betegségük, és más szervekben is áttéteket képzett.
„Sürgős szükség van további terápiás lehetőségekre az agresszív HER2-pozitív emlőrákban szenvedő betegek esetében. Ezek a vizsgálatok azért fontosak, mert segíteni fognak a kifejlesztett molekula potenciáljának feltárásában ezen nehezen kezelhető betegségcsoportban” – mondta el Prof. Nadia Harbeck a Kölni Egyetemi Kórházak Interdiszciplináris Emlőcentrumának igazgatója.
Az emlőrák a leggyakoribb ráktípus és világszerte a nők rákos halálozásának legfőbb oka, mely több mint 450 000 áldozatot szed évente. Ma Magyarországon évente több mint 2000-en halnak meg emlőrákban. Az emlőműtött betegek száma mintegy 72 ezerre tehető. Ez a szám több mint 10%-kal nő évente.