2024. Október 07. hétfő
A nyár közeledtével egyre többen izzítják be a grillsütőt, pedig a szakértők szerint hiába nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a grillezett hús rákkeltő, mégis érdemes óvatosnak lenni.

„A következőket tudjuk: a húsok magas hőmérsékleten történő elkészítése, például a grillezés, policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) és heterociklusos aminok (HCA) kialakulását eredményezik” – magyarázta Alice Bender, az Amerikai Rákkutató Intézet táplálkozási programjának vezetője. „A húsok megfüstölése vagy elszenesítése szintén hozzájárul a PAH-k kialakulásához. Ezek az anyagok rákkeltők, vagyis a DNS olyan változásait okozhatják, amelyek daganatok kialakulásához vezethetnek.” A szakértő arról is beszélt, hogyan lehet csökkenteni a grillezéssel összefüggő potenciális kockázatokat. Először is, a kutatások azt mutatják, hogy a húsok grillezés előtti pácolásával csökkenthető a heterociklusos aminok kialakulása. Ha nagy hússzeleteket használunk, érdemes részlegesen elősütni azokat a mikrohullámú sütőben, a sütőben vagy a tűzhelyen közvetlenül az előtt, hogy a grillrácsra tennénk. Bender szerint ezzel csökkenteni lehet azt az időtartamot, amíg a húsok ki vannak téve a lángoknak.

A grillezés időtartama azzal is csökkenthető, hogy a húsokat kisebb adagokra szeleteljük fel. Érdemes levágni a zsíros részeket a húsokról, hogy megelőzzük a fellángolásokat és a szenesedést. A húsokat helyezzük el a grillsütő középső részén, és gyakran forgassuk a szeleteket. Grillezzünk zöldségeket és gyümölcsöket is, mert ezekben nem képződnek heterociklusos aminok. Bender ugyanakkor azt is hangsúlyozta, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a sütés módjától függetlenül a túl sok vörös és feldolgozott hús fogyasztása növeli a vastagbél- és gyomordaganatok kialakulását.


Forrás: Medipress
2016. 06. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés