2025. Január 11. szombat
A fogamzásgátló tabletta szedése kismértékben csökkenti a tizenéves lányok csontsűrűségét, állapította meg egy hosszú távú amerikai vizsgálat. A tabletta káros hatása ugyanakkor nem jelentős, mértéke a hormondózistól függ, és időbe telik, amíg megjelenik.

A fogamzásgátló tabletta ma a legelterjedtebb születésszabályozási módszer, amely a tizenéves lányok körében is egyre népszerűbb, márpedig a későbbi csontsűrűség ezen életkor állapotától függ. „Tinédzserkorban fejlődnek legaktívabban a csontok, ezért fókuszáltunk erre a korosztályra” – mondta el Delia Scholes, aki munkatársaival 14-30 éves fogamzásgátlót szedő lány és nő csípőjét, gerincoszlopát és teljes csontozatát vizsgálták. Adataikat tablettát nem szedő, azonos korú nőkével vetették össze.

fogamzásgátló

A résztvevők által szedett gyógyszereknek két típusuk volt: 20-25 és 30-35 mikrogramm ösztrogént tartalmazók. A vizsgálatot hat hónap, két- majd három év után megismételték. Ezen időszak alatt 172-en hagytak fel a gyógyszerszedéssel, így lehetőség nyílt a tabletta abbahagyásának következményeit is vizsgálni.

A szakemberek úgy tapasztalták, hogy a nagyobb hormontartalmú készítményeket szedő tizenévesek csontozatának sűrűsége 1 százalékkal kisebb volt, mint a gyógyszert nem szedő kortársaiké. A huszonévesek körében nem találtak különbséget. Bármilyen csökkenés csak legalább kétéves használat után volt megfigyelhető – derült ki a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című szaklapban közölt tanulmányból.

Azok, akik abbahagyták a gyógyszerszedést, ugyanúgy ki voltak téve kismértékű csontsűrűség-csökkenésnek, mint azok, akik folytatták. A kutatók főleg ezt a további csökkenést tartják figyelemre méltó felfedezésnek. Remélik, hogy az eredmények segítenek a nőknek abban, hogy eldöntsék, milyen módját választják a fogamzásgátlásnak.

Fontos megemlíteni, hogy csontjaink egészsége érdekében a legtöbbet sok kalcium és D-vitamin fogyasztásával tehetjük, valamint azzal, ha sokat mozgunk, kevés alkoholt fogyasztunk, és letesszük a cigarettát.


Forrás: Medipress
2011. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés