Már korábban is felmerült a lehetséges összefüggés a kontakt sportok és a demencia kockázata között, ezt azonban eddig nem támasztotta alá meggyőző tudományos bizonyíték. A Cambridge-i Egyetem kutatóinak most végre árnyaltabb képet sikerült adniuk a betegség kiindulásáról. A szakértők lézeres képalkotással azonosították a tau fehérje csoportjait a betegek agyában, és lehetséges kapcsolatot mutattak ki a például sportolás közben szerzett fejsérülések által okozott idegkárosodással.
A The Journal of Biological Chemistry szaklapban közzétett kutatás a tau fehérjére összpontosított. Ez a fehérje az egészséges agysejtekben található, de az Alzheimer-kór következtében elhalálozott betegek agyában rendellenesen működő tau fehérjék csoportjai mutathatók ki, amelyek akadályozzák az agysejtek normális működését. A kutatás során kimutatták, hogy amikor a fehérje kis mennyiségét hozzáadták az agysejtek külső felületéhez, a sejtek azonnal elnyelték azt, és az ebből következő felhalmozódás rendellenes működésre késztette az egészséges fehérjéket. A való életben ezt a fajta felhalmozódást ismétlődő fejsérülések válthatják ki, mint amik a kontakt sportokra jellemzők.
A kutatók ugyanakkor óvatosságra intettek eredményeikkel kapcsolatban, mert kutatásuk során csak modell sejtkultúrákat használtak, és a betegség meggyökeresedésének és kifejlődésének folyamata a valóságban sokkal bonyolultabb lehet. A kutatást vezető Clemens Kaminski professzor elmondta, hogy ezek csupán molekuláris szintű bepillantások abba, ami a betegség körül zajlik. „Egyelőre csak most kezdjük meglátni azokat a molekuláris lépéseket, amelyek magyarázatot adhatnak arra, amit az Alzheimer-kórban meghalt betegek agyában láthatunk” – mondta.