2024. November 17. vasárnap
Egy csapvízben található amőba fenyegeti a kontaktlencse-viselőket: a fertőzés kellemetlen szemtüneteket és akár vakságot is okozhat – figyelmeztetnek a szakemberek.

Az Acanthamoeba nevű parazita megtalálható a csapvízben és a porban, a tengerben, a fürdővízben, az uszodákban is, így kockázatot jelentenek világszerte több millió ember számára. Csak Nagy-Britanniában 3,7 millió ember visel kontaktlencsét. A valódi fertőzések száma kevés, de a kezelés hosszadalmas, fájdalmas és nem is mindig eredményez teljes gyógyulást, ami azt jelenti, hogy évente néhányan meg is vakulnak miatta. - Minden egyes kontaktlencsét viselő ember számára potenciális problémát jelenthet - mondta Fiona Henriquez, a Nyugat-Skóciai Egyetem kutatója. Munkatársa, Craig Roberts professzor a Strathclyde Egyetemről hozzátette, hogy az élősködő gyakorlatilag mindenhol jelen van. Az aberdeeni Brit Tudományos Fesztiválon elhangzott, hogy az Acanthamoeba, ez az egysejtű élősködő a piszkos kontaktlencsén és tartóban elszaporodó baktériumokból táplálkozik. Ha ez a fertőzött lencse a szemre kerül, az amőba „átrágja” magát a szaruhártyán, és eközben szaporodik is.

A fertőzés tünetei között szerepel a könnyezés és viszketés, látászavar, fényérzékenység, a felső szemhéj duzzanata és az rős fájdalom. - Akár egy héten belül is maradandó károsodás következhet be. Általában hegeket hagy maga után. A szaruhártya a látható világra nyíló ablak, és ha a kórokozó eléri a harmadik rétegét, hegeket hagy maga után, ami olyan lesz, mint egy összekarcolt szélvédő - jegyezte meg Graeme Stevenson optikus. Az Egyesült Királyságban évente regisztrált 75 új páciens nagy része azért betegszik meg, mert nem követi a látszerész kontaktlencse használatára vonatkozó utasításait, és a lencsét, vagy annak dobozát a csap alatt mossák el. Még egy olyan veszélytelennek tűnő dolog is kockázatos lehet, mint lencsével zuhanyozni vagy úszni.­ A kezelés szemcseppel történik, melyet eleinte húsz percenként kell alkalmazni éjjel és nappal. A kórházi kezelés időtartama akár 3 hét is lehet. A legsúlyosabb esetekben csak a szaruhártya-átültetés segíthet. A megelőzésben sokat segíthet a lencse és a tartódoboz tisztán tartása, rendszeres cseréje.

A Brit Kontaktlencse Szövetség azt javasolja, hogy úszáshoz mindenki vegye ki a lencsét, hacsak nem visel védőszemüveget. Ha zuhanyozáshoz nem akarja valaki kivenni, akkor a tusolás idejére szorosan tartsa csukva a szemét. Dr. Tara Beattie, a Starthclyde Egyetem munkatársa így csitította a kedélyeket: „Sok millióan élnek kontaktlencsével, gond nélkül. Nem szeretnénk, ha bárki azt gondolná, nem hordhatja többé. A megfelelő tisztításra azonban mindenképp különös gondot kell fordítaniuk.”


Forrás: Medipress
2012. 09. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -