2024. Október 09. szerda
A European Social Survey legújabb összehasonlító tanulmányában 21 európai ország egészségügyi állapotát vizsgálták. Többek között arra az általános megfigyelésre jutottak, hogy a nők hajlamosabbak depresszióra és fejfájásra, míg a férfiak többet dohányoznak, inkább tartják magukat túlsúlyosnak és közel kétszer annyi alkoholt fogyasztanak

Depresszió és fejfájás

A 21 országban egyöntetűen magasabbnak mutatkozott a fejfájás és a depressziós tünetek előfordulása a nőknél. A legnagyobb különbség Portugáliában volt, ahol a nők 30,9%-ával szemben a férfiaknak csak 15,8%-a szenvedett ilyen panaszokról. Ilyen magas arány még Csehországban, Magyarországon és Hollandiában volt megfigyelhető. Magyarországon egyedülállóan, a férfiaknál is 20%-on felülinek mutatkozott a depressziós tünetek aránya.

Dohányzás, alkohol

Dohányzást és alkoholfogyasztást illetően jelentős szakadék van a nemek és a nemzetek között. A férfiaknál mért legmagasabb dohányzási arány 40% fölött Litvániában és Magyarországon található. A nemeket összesítve Svédország mondható Európa legkevésbé dohányzó nemzetének 15% alatti arányával, annak ellenére, hogy korábban a leginkább dohányzó nemzetnek számított. Alkoholfogyasztást tekintve a férfiak élen járnak, szinte kétszerannyi alkoholt fogyasztanak, mint a nők. Az alkalmi alkoholfogyasztás európai viszonylatban, Portugáliában és az Egyesült Királyságban a legmagasabb, az északi országokban pedig a legalacsonyabb.

Túlsúly

Meglepő módon mind a 21 országban a férfiak tartották magukat inkább túlsúlyosnak, mint a nők. Ennek aránya a kelet-európai országokban a legmagasabb, 60% fölötti, míg önmagukkal legelégedettebbnek a svájci, dán és osztrák nők mondhatók. A mért adatok és arányok igen magasak és riasztónak is tűnhetnek, miértjeire és az országok közötti jelentős különbségekre már számos kutatócsoport keresi a válaszokat. Professzor Terje A. Eikemo, a felmérésekről kiadott közlemény szerzője szerint ezen az állapoton egyedül nem segít az egészséges életmód hirdetése, ehhez számos egyéb intézkedés mellett a jövedelmek és a munkakörülmények drasztikus változtatására is szükség volna.


Forrás: Medipress
2016. 10. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés