2024. Március 28. csütörtök
Azok a kismamák, akik az átlagnál jóval nagyobb súlyú csecsemőnek adnak életet, akár több mint kétszeres emlőrák-kockázattal is számolhatnak – állítják a Texasi Egyetem orvosai.

A magzat tekintélyesebb testtömege kapcsolatban állhat bizonyos terhességi hormonok magas koncentrációjával, amelyek szerepet játszanak a mellrák kialakulásában és a rosszindulatú sejtburjánzás folyamatában. A galvestoni egyetem orvosi karának munkatársai két hosszútávú felmérés adatait elemezték, amelyekből kiderült, hogy a legnagyobb súlyú csecsemőket világra hozó nők két és félszer gyakrabban álltak emlőrák miatti kezelés alatt a későbbiekben, mint a legkisebb babákat szülő társaik. A csemeték születési súlya az anya testtömegétől és a többi rákkockázati tényezőtől függetlenül, önmagában is összefüggést mutatott a rosszindulatú daganatok kialakulásával. Az eredményeket – amelyek akár a tumor lehetséges megjelenése előtt évtizedekkel segíthetnek a mellrák hatékony megelőzésében – a PLoS One című szakfolyóirat legutóbbi számában tették közzé.

Édesanya karján babájával

„A nők nem változtathatják meg terhességi hormonjaik szintjét, de lépéseket tehetnek az általános prevenció érdekében. A szoptatás, egynél több gyermek vállalása, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás számottevően csökkentik a mellrák kialakulásának veszélyét” – nyilatkozta a kutatás vezetője, dr. Radek Bukowski szülész-nőgyógyász. Mivel a babák születési súlya és a későbbi emlőrák között csak a statisztikai együttjárást, nem pedig az ok-okozati összefüggést sikerült feltárni, további vizsgálatok szükségesek a kapcsolat természetének tisztázására.


Forrás: Medipress
2012. 07. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés