2024. December 27. péntek
Megfelelő intenzitással az életmód terápia jelentős változást hozhat -  Ami életmód miatt alakult ki, azt életmóddal (is) fontos gyógyítani -  Milyen a megfelelő étrend cukorbetegeknél? -  A mozgás elhagyhatatlan
Rég közismert tény, hogy a megfelelő, egészséges életmód megelőzheti az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. De hogyan befolyásolja az életmódunk a már kialakult cukorbetegséget? Kutatások szerint olyan nagy mértékben, hogy az életmód orvoslás segítségével bizonyos szintig akár vissza is lehet fordítani az állapotot.

Megfelelő intenzitással az életmód terápia jelentős változást hozhat

A kellően intenzív életmódbeli változtatások hasonló sikerességet képesek produkálni a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, elnyomásában, visszafordításában (vagyis remissziójában), mint a bariátriai műtétek (fogyást célzó gyomorműtétek), ám lényegesen kevesebb mellékhatással – derült ki az American College of Lifestyle Medicine néhány évvel ezelőtti összefoglaló tanulmányból. A szakemberek olyan kutatások eredményeit vetették össze, amelyek az életmód orvoslás eredményeit vizsgálták ebből a szempontból. Alapvetően arra az eredményre jutottak, hogy jelentős különbséget kell tenni az intenzív terápiás életmódbeli beavatkozás és az alacsonyabb intenzitású, ún. szubterápiás beavatkozások közt. Amikor komoly életmódváltást alkalmaztak a 2-es típusú cukorbetegeknél (biztonságos körülmények mellett napi 600-1100 kcal energiabevitellel) a remissziós arány 49,4%-os volt, az alacsonyabb intenzitású életmódkezeléseknél, ahol csak napi 500-600 kcal-val csökkentették az eredeti kalóriabevitelt, 6,9% volt ugyanez az arány. Összeségében az a következtetés vonható le ebből az eredményből, hogy a 2-es típusú cukorbetegek kezelésében elsődleges szerepet kell, hogy játsszon az életmód orvoslás, a megfelelő intenzitású beavatkozásokat alkalmazva.

Ami életmód miatt alakult ki, azt életmóddal (is) fontos gyógyítani

Magyarországon a 19-70 év közötti korosztályban 8 százalék felett van a cukorbetegség előfordulási aránya és körülbelül ugyanilyen mértékű a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek előfordulása a népességben. A felnőtt lakosság mintegy 15 százalékának van valamilyen cukoranyagcsere zavara. A 2-es típusú cukorbetegséget korábban az idősebbek betegségének tartották, de napjainkban a legtöbb civilizációs betegséghez hasonlóan egyre fiatalabb korosztálynál, akár gyermekeknél is előfordul. A betegség kialakulásának fő kockázati tényezői a mozgásszegény életmód, a túlsúly (különösen a hasi területen jelentkező elhízás), a helytelen étrend, az öröklött hajlam és a terhesség során mért magas vércukorérték. - A 2-es típusú cukorbetegségről elmondható, hogy döntő részben életmód alapú kórkép, vagyis a kezelésében, gyógyításában is elsődleges az egészséges életmód kialakítása. Az életmód alapja pedig a mozgás és a táplálkozás, amelyek megfelelő felépítése esetén a cél, hogy ideális szinten tartsuk a vércukorszintet – hangsúlyozza Para doktornő. - Abban az esetben azonban, ha a beteg nem tartja magát a megfelelő életmódhoz, sajnos bármikor újra előjöhet a korábban már remisszióban lévő diabetésze. A cukorbetegséget ugyanis egy elnyomott állapotba lehet hozni életmóddal, illetve ott is lehet tartani, viszont mihelyt megszűnik az egészséges életmód, a kilók visszajönnek és a vércukorértékek újra megemelkednek.

Milyen a megfelelő étrend cukorbetegeknél?

Az úgynevezett cukorbeteg diéta esetén általános szabály, hogy csökkenteni kell a napi szénhidrátbevitelt, de nem az a cél, hogy egyáltalán ne fogyasszon a cukorbeteg kenyeret, gyümölcsöt, tejterméket, csak meg kell tanulnia, hogy mikor, melyik alapanyagból mennyit fogyaszthat egy alkalommal, illetve, hogy melyik élelmiszer milyen mértékben fogja a vércukorszintet megemelni. 2016 óta nem használható az élelmiszereken a diabetikus megjelölés, mert a cukorbetegek azt úgy is értelmezhették, hogy a termék számukra is korlátlanul fogyasztható. Ráadásul a diabetikus kifejezés nem jelenti azt, hogy szénhidrátmentes, csupán azt, hogy édesítőszerrel készült. Ma már a cukorbetegeknek is a tápanyag összetételt kell vizsgálniuk a vásárlásnál. Ahhoz, hogy a táplálkozás minden kívánt feltételnek megfeleljen, tehát legyen optimális a vércukorszint szempontjából, szükség esetén támogassa a fogyást és nem utolsó sorban élvezhető is legyen, ajánlott dietetikus segítségével felépíteni az étrendet – ez cukorbetegeknél hatalmas támpontot jelent.

A mozgás elhagyhatatlan

- Nagy tévhit a cukorbetegek körében, hogy szinte egyáltalán nem mernek mozogni, holott a rendszeres fizikai aktivitás nem csak a szövődmények elkerülésében segít, de a vércukorszint normalizálásában is – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, az Életmód Orvosi Központ belgyógyásza, diabetológus. - A rendszeres fizikai aktivitás karbantartja a testsúlyt, az izmokat, és hat a stressz ellen, bizonyítottan csökkenti a vércukorszintet, a vérnyomást, a vérzsírok szintjét, a szövődmények kockázatát, valamint kevesebb lesz inzulinszükséglet is. Ugyanis amikor az izmok dolgoznak, tápanyagként jelentős mennyiségű cukrot, zsírt vesznek fel a vérből. A szakorvosi és életmód orvosi kivizsgálás alapján mozgásterapeuta összeállítja azt a mozgásprogramot, amelynek segítségével a normálistól eltérő értékeket normalizáljuk. Megfelelően összeállított életmódprogrammal a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenthető, sőt ahogy a kutatásokból kiderül, bizonyos körülmények közt vissza is fordítható az állapot.
Forrás: Cukorbetegközpont
2024. 11. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés