2024. December 27. péntek
Ha legközelebb feldühít a közlekedési dugó, vegyél egy mély lélegzetet, és próbálj megnyugodni. Egy új kutatás ugyanis azt mutatta, hogy a mérgeskedés megrövidíti a várható élettartamot.

A kutatók kimutatták, hogy azok a férfiak, akik 35 éves korukban beismerték, hogy könnyen dühbe gurulnak, nagyobb valószínűséggel haltak meg 35 éven belül, mint a kevésbé heves vérmérsékletűek. Az Iowai Állami Egyetem munkatársai kiderítették, hogy a legdühösebb 25 százalékhoz tartozó férfiakra a korai halálozás 1,57-szer magasabb kockázata leselkedett, mint a legnyugodtabb 25 százalékhoz tartozókra. Az összefüggés ráadásul más tényezők, például a jövedelem, a családi állapot vagy a dohányzás/nem dohányzás beszámítása esetén is erőteljes maradt.

Bár a kutatók ezúttal nem vizsgálták, miért halnak meg nagyobb valószínűséggel korábban a legdühösebb emberek, elmondták, hogy a korábbi kutatások már kimutattak összefüggést a düh és a különböző negatív fiziológiai folyamatok között. Ez utóbbiak közé tartozik például az érelmeszesedés is, mely során zsíros plakk rakódik le az artériák falára, ami súlyos, akár halálos egészségügyi események, többek között szívroham kialakulásához is vezethet. „Ez arra utal, hogy a dühös természet a fiziológiai folyamatokban való tényleges megjelenése lehet felelős a düh és a halálozás megfigyelt összefüggéséért” – írták a szakértők a Social Science & Medicine szakfolyóirat hasábjain. Kutatásukhoz 1307 férfi családfőt vizsgáltak, akiket 1968-tól 2007-ig követtek nyomon.

A szakértők azt is elmondták, hogy a düh a stressz egyik formája, és a stressz megnöveli a kortizol szintjét a véráramban. A korábbi kutatások már kimutatták, hogy ha a düh és a stressz egyéb válfajai hosszú időn keresztül fennállnak, negatív egészségügyi hatások következnek be, többek között irritábilis bél szindróma (IBS) alakulhat ki, vagy megnőhet az agyvérzés, szívroham és más kardiológiai rendellenességek kockázata. Hilda Burke nyugat-londoni pszichoterapeuta szerint fontos különbséget tenni a düh fajtái között is. A személyes düh, például amikor valakit végkielégítés nélkül kirúgnak a munkahelyéről, akár hasznos is lehet, mivel arra ösztönzi, hogy konfrontálódjon a problémával, és harcba szálljon az igazáért. Ha azonban személytelen dühről van szó, mint a forgalmi dugóban ácsorgás közben érzett értelmetlen haragról, ezért egyszerűen nem éri meg harcolni.


Forrás: Medipress
2015. 10. 09.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés