2025. Január 27. hétfő
Telediabetológia -  Szöveti glükóz monitorozás -  Lökéshullám terápia -  Otthoni alvásdiagnosztika
A cukorbetegség hagyományos kezelése 3 fázisból áll: személyre szabott diéta, rendszeres testmozgás, valamint szükség esetén gyógyszeres/inzulinos terápia. Azonban ma már rengeteg újítás, innováció látott napvilágot, melyek egyrészt támogatják a kezelést, másrészt megkönnyítik a betegek mindennapjait. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ezeket ismerteti.

Telediabetológia

A technika rohamosan fejlődik, és ez az orvostudományban is tükröződik. Igazán nagy könnyebbséget és szabadságot jelent pl. a cukorbetegek számára a telediabetológia, melyet külföldön már régóta alkalmaznak. Magyarországon csupán az utóbbi pár évben kezdett el terjedni. Ekkor az otthoni vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, majd az különböző kimutatásokat, adatokat készít. Ezeket a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával is, így ők naprakész információk birtokában lehetnek, megkönnyítve ezzel a megfelelő terápia beállítását. Előnye, hogy így gyorsan lehet a terápiát módosítani (természetesen orvosi javallatra), csökken a vizitek száma (illetve 2 vizit közt is megmarad az orvos-beteg kapcsolat), ennek következtében a beteg szabadabban mozoghat.

Kiknek ajánlják: újonnan felfedezett cukorbetegek, kismamák részére, külföldi tartózkodás során, valamint ha a beteg mennél gyorsabb visszajelzést szeretne kapni, így hamar el tudja sajátítani a terápiát.

Szöveti glükóz monitorozás

Már régebben megjelentek, a bőr (hasfal) alá helyezhető glükóz szenzorok, melyek folyamatosan monitorozzák viselőjük glükóz szintjét. A glükóz szenzor egy apró elektróda, ami a cukorszintet méri. Az elektróda a bőr alatt, a szövetközi folyadékban helyezkedik el. A folyamatos glükóz monitorozással teljes képet kapunk az alacsony és magas vércukorszintekről, a vércukor ingadozásáról, melyeket a HbA1c és az ujjbegyes vércukormérés nem képesek pontosan megmutatni. A szenzor elektronikus jeleket küld egy vevő egységbe, így pontos képet kaphatunk a szénhidrátháztartás állapotáról. Az eredmények birtokában fény derülhet a kilengésekre és ezzel még jobb, eredményesebb terápia beállítását teszi lehetővé. Alkalmazásával a szöveti cukorszint aktuális értéke mellett a vércukorszint változásának dinamikája, iránya és tendenciája is előre jelezhető a beteg, illetve kezelőorvosa számára.

Kiknek ajánlják: diabeteses gyermekeknek és felnőtteknek, akiknél a kezelőorvos éjszakai hypoglykaemiát, hajnali jelenséget, postprandialis hyperglykaemiát gyanít; akiknél károsodott a hypoglykaemia megérzési képessége és azoknál, akiknél a kezelési rezsim beállításában jelentős változások történtek (pl. inzulinváltás, hagyományos intenzív kezelésről inzulinpumpa-kezelésre való átállás). Labilis 1-es típusú diabetesben szenvedő beteg terhessége során is javasolt lehet az alkalmazása.

Lökéshullám terápia

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, melynek kezelése igen nehézkes és időigényes (főleg előrehaladott állapotban, ha ehhez gyulladás, csontelváltozás is járul, lábamputációra is szükség lehet.) A fekély kezelésének egy igen hatásos kiegészítő terápiája az ún. lökéshullám terápia, melynek során a nagy erejű hanghullámok vérbőséget hoznak létre a kezelt területen, így aktivizálódnak az öngyógyító folyamatok, felgyorsul a sejtképződés, a sebgyógyulás, csökken a gyulladás és a fájdalom. Jó oldala, hogy már 2-3 kezelés után látványos javulás érhető el.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a probléma megoldásában a helyi kezelés mellett elengedhetetlen a glükóz szint normalizálása!

Kiknek ajánlják: lábszárfekély, diabeteszes láb szindróma, nehezen gyógyuló sebek

Otthoni alvásdiagnosztika

A cukorbetegek közt igen gyakori problémának számítanak a különböző alvászavarok, ugyanis a diabetes megnöveli az alvási apnoe kialakulásának kockázatát. Ez nemcsak a közérzetükre nyomja rá a bélyegét, de a rossz alvás vércukorszint-emelő hatással is rendelkezik- éppen ezért ezt kezelni szükséges. Az alvás vizsgálatában egy ún. Poliszomnográfiás készülék van segítségünkre, melyet otthoni körülmények közt is lehet viselni. Az eszköz méri az oxigén-ellátottságot, a szívfrekvenciát, valamint a ki/belélegzett levegő áramlását. Az adatokat a készülék rögzíti, melynek segítségével a szakember pontos képet kaphat az illető alvásáról, így a megfelelő terápiában részesítheti a beteget.

Kiknek ajánlják: alvászavarral, horkolással küzdők


Forrás: Cukorbetegközpont
2019. 04. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés