2024. Április 19. péntek
Bizsergés, érzéskiesés, túlérzékenység is tünet lehet -  A diabéteszes neuropátia 4 fő típusa -  A kivizsgálás mindig összetett
A cukorbetegek jelentős részét érinti a diabéteszes neuropátia, az elhanyagolt esetekben jelentősen súlyosbodó idegi károsodás. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa az idegfájdalmakkal, érzéskieséssel járó betegség fő típusaira, és a kezelés kiemelt jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Bizsergés, érzéskiesés, túlérzékenység is tünet lehet

A diabéteszes neuropátia gyakran érzéskiesést, bizsergést okoz a végtagok törzstől távoli részein. A cukorbetegség egyik korai szövődményének számít a neuropátia, ami azért alakul ki, mert a komplex anyagcserezavar károsítja a testünket behálózó perifériás idegeket. Vezető tünetei a fájdalom és az érzéketlenség. További tünetek lehetnek:

Diabéteszes neuropátia

• Viszketés, bizsergés, szúrásszerű érzés az érintett ideg lefutása mentén. Előfordul, hogy csak átmeneti, de állandósulhat, mozgásra fokozódhat.

• Gyengeség, érzéskiesés. Az érintett terület mentén elhelyezkedő izmok gyengülésük miatt még mozgásképtelennek is tűnhetnek.

• Érintésre és hidegre jelentkező túlérzékenység, ami miatt még a finom nyomás is zavaró, sőt fájdalmas lehet.

------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------

Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:

38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!

Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A diabéteszes neuropátia 4 fő típusa

A neuropátiának több típusa létezik, hiszen sokszor „csak” az ún. szomatikus perifériás idegek érintettek, de az is előfordulhat, hogy a belső szerveket (pl. szívet, húgyhólyagot, beleket) ellátó idegek is károsodnak. Íme, a négy fő típus:

• Perifériás neuropátia

A kezeket, lábakat érintő szövődmény a leggyakoribb típus. A lábujjakban, kézujjakban kezdődő fájdalom, zsibbadás, érzéketlenség kiterjedhet a lábakra, a karokra. Előrehaladott állapotban kialakulhat izomgyengeség, a hideg-meleg érzékelés hiánya, egyensúlyzavar.

• Autonóm neuropátia

A belső szervek beidegzésének károsodása, ami érintheti a szívet, az izzadságmirigyeket, a nyelőcsövet, a gyomrot, a beleket, a húgyhólyagot és az ivarszerveke. Egészen szerteágazó tünetek alakulhatnak a hányingertől, hányástól a hasmenésig, ám a beszéd és a nyelés nehezítettsége éppúgy megjelenhet, mint a mellkasi fájdalom, az erős szívdobogás érzés, az intenzív izzadás, az inkontinencia, a szexuális diszfunkció. Feltűnő külső jel lehet az arc és a szemhéj megereszkedése.

• Fokális neuropátia

Egy-egy ideg károsodása miatt leginkább a fej, a törzs vagy a comb területén jelentkeznek tünetek. Emiatt kialakulhatnak látászavarok, például fókuszálási nehézség, kettős látás, szemfájdalom, ezen kívül a mellkas, a hasfal vagy a medence fájdalma.

• Proximális neuropátia

Erre utalhat a gyengeségérzés a lábban, fájdalom a combokban, a csípőben vagy a farban, jellemzően csak az egyik oldalon.

A kivizsgálás mindig összetett

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a cukorbetegeknek már az első, enyhe tünetek megjelenésekor szakorvoshoz kell fordulni, és tünetmentes időszakban is rendszeres orvosi kontrollra van szükség. A neuropátia kivizsgálása nagyon összetett, éppen a szerteágazó tünetek miatt – ismerteti dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. - Alkalmazhatunk többek közt egy speciális nylonszálat a tapintásérzet felmérésére, kalibrált hangvillát a vibrációs érzés megfigyeléséhez, a verítékezést, a fájdalom- és a hőérzetet külön is tudjuk vizsgálni. Cukorbetegeknél a személyre szabott kezelés az alapbetegség gondos karbantartásán túl gyógyszerekre és fizikoterápiára épül. A cél, hogy lassítsuk a folyamatot, az életminőség romlását és próbáljuk megelőzni a súlyos komplikációkat, például a lábamputációt.


Forrás: Neurológiai Központ
2021. 09. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés