2025. Január 05. vasárnap
Szakértők szerint már a születéstől lenne mód arra, hogy megelőzzék az 1-es típusú diabétesz kialakulását: az ötlet azon alapul, hogy porított inzulinnal edzenék a kisbabák immunrendszerét, így életre szóló védettséget érnének el náluk.

Az inzulin az a hormon, amely szabályozza a vér cukortartalmát, és amelynek működési zavara cukorbetegséget okoz.
Az angliai kísérletbe a Berkshire, Buckinghamshire, Milton Keynes és Oxfordshire szülészeti klinikáin megforduló állapotos nőket akarnak bevonni. Arra kérik őket, hogy naponta adjanak inzulint por formájában a gyermeküknek hathónapos korától hároméves koráig. A résztvevőket rendszeresen felkeresik majd a kutatócsoport tagjai, hogy ellenőrizzék a gyermek egészségi állapotát.
A kutatásban résztvevők fele igazi inzulint, a másik fele placebót kap, amely semmiféle gyógyszert nem tartalmaz. Sem a kutatók, sem a szülők nem fogják tudni, hogy ki mit kapott, csak a kísérlet után, hogy semmiféle elfogultság ne zavarja meg az eredményt - olvasható a BBC honlapján.

Százból egy újszülött olyan génekkel jön világra, amelyek miatt nagy a kockázata nála az 1-es típusú, inzulinfüggő diabétesz kialakulásának.
Szakemberek szerint az újszülött korban a gyerekek sarkából rutinszerűen vett vérminta, amelynek segítségével egészségi állapotukat mérik fel, arra is alkalmas lehet, hogy kimutassák ezeket a géneket.
Az Oxfordi Egyetem kutatói 30 ezer újszülöttet akarnak megvizsgálni ezen a módon, hogy kiválasszák azokat, akik alkalmasak lennének a kísérletben való részvételre.
A kutatók úgy vélik, a kanállal beadott inzulinpor meg tudja edzeni az immunrendszert, így az majd tolerálja a szervezet saját inzulintermelését, ami megelőzi az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Jelenleg nincs mód az 1-es típusú cukorbetegség megelőzésére.
Egy más kutatásban azt tesztelték, hogy a gyermekkorban adott metformin - a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerhatóanyag - meg tudja-e akadályozni a betegséget.

Az 1-es típusú diabétesz élethosszig tartó állapot, amelyben a hasnyálmirigy nem termel inzulint, ezért a páciens vércukorszintje túl magas. Az állapot komoly, hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat, megvakuláshoz vezethet, valamint szív- és érrendszeri betegségekhez vagy agyvérzéshez.
"Fantasztikus lenne, ha meg tudnánk előzni, hogy a gyerekeknek és családjuknak meg kelljen küzdenie a diabétesszel, és az esetleges komplikációival, mint a vakság, a vese- vagy szívbetegség" - hangsúlyozta Matthew Snape, az oxfordi kísérlet vezető kutatója.
A kutatást a brit Országos Egészségkutató Intézet, az 1-es típusú diabétesszel foglalkozó JDRF közhasznú szervezet, a Diabetes UK szervezet és más közhasznú társaságok finanszírozzák.


Forrás: MTI
2018. 07. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés