„Amikor vizsgáljuk az előnyöket és a hátrányokat, nem szabad elsiklani a csokoládéval bevitt extra kalória és cukor felett” – nyilatkozta Xiaochen Lin, a kutatás vezető szerzője, a Brown University hallgatója. Mit is tudunk a kakaó egyik alkotójáról, a flavonoidokról? Milyen hatást gyakorolnak az érrendszerre és az anyagcserére? Ezen kérdések könnyebb megválaszolására Lin és kollégái 19 kísérlet adatait nézték át, melyben 1.131 résztvevő vett részt. A résztvevőknek 166 és 2110 mg flavonoidot kellett fogyasztaniuk naponta két héttől akár egy éven át.
A csokoládék flavonoid tartalma nem egyenlő a termékek között. Egy 2011-ben megjelent kutatás szerint az étcsokoládék flavonoid tartalma is tág határok között mozog, bár még így is több található bennük, mint a tej- vagy a fehér csokoládékban. Az eredmények szerint azok, akik magas flavonoid tartalmú csokoládét fogyasztottak alacsonyabb triglicerid szinttel rendelkeztek, ezzel védve a szív- és érrendszert. Emellett ezen emberek szervezete könnyebben szabályozta a gyulladásos folyamatokat és a vércukor szintet. A hatások enyhék voltak, azonban statisztikailag szignifikánsak. Emellett az eredmények alapján a hatás megegyezik a túlsúlyos, vagy más egészségügyi problémával küzdő embereknél is.
Pillanatnyilag Lin és munkatársai még nem fogalmazták meg az ajánlott csokoládé mennyiségét. Emellett fontos megemlíteni, hogy a legtöbb kutatás során az étcsokoládét vizsgálták. A University of Michigan adatai szerint az étcsokoládék minimum 60%-os kakaót, és kevés hozzáadott cukrot tartalmaznak.
Miért tehet jót nekünk a csokoládé?
John Finley, a Louisiana State University professzora szerint a flavonoidok hasznosak a szervezetnek, mivel szabályozzák a gyulladásos reakciókat, mely kapcsolatba hozható a cukorbetegséggel és a különböző szívbetegségekkel. Azonban a kakaót gyakran magas cukortartalmú termékkel kombinálják, így óvatosnak kell lenni.