2025. Január 26. vasárnap
A csípőízületi porckopás (csípőarthrosis) sok embert érint, és szinte mindenki találkozott már olyannal is, aki ezzel a betegséggel operáltak. Ennek az az oka, hogy sajnos a csípőprotézis a porckopás nagyon súlyos állapotában, már elkerülhetetlen. Fontos azonban tudni, hogy számos olyan kezelési mód létezik a betegség kevésbé előrehaladott stádiumaiban, amelyek segítségével, ez a beavatkozás elkerülhető. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, valamint Sekk Patríciát, a Fájdalomközpont gyógytornászát, hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek.

A csípőízületi porckopás folyamata

Az ízületi porckopás számos ok miatt bekövetkezhet. Oka lehet többek között fiatal életkorban a kezeletlen, vagy nem megfelelően gyógyult csípőficam, a csípőízületet ért baleset, a természetes öregedés során is kialakulhat arthrosis, illetve az elhízás, a mozgás-hiány, de akár a túlzásba vitt sportolás is. Az ízületek csontvégeit természetes ütéselnyelő réteg, az ízületi porc borítja. A leépülés során ez a porc először elvékonyodik, később már el is tűnik. A porcszövet érdessé válik és alatta a csont megvastagodik. A fájdalom fokozódik, s ez mindig együtt jár az izmok védekező feszülésének kialakulásával, így próbálja a szervezet csökkenteni a fájdalmas mozgást. Végső stádiumban a csontok végei összeérnek, egymáson surlódnak, ami nagy fájdalommal, valamint duzzanattal és gyulladással jár.

Paleo, perui, pompás: csokiújdonság! > > > 

Az ízületi porckopás jellegzetes tünetei

Az egyik tipikus tünete az arthrózisnak a nagyon makacs és kellemetlen fájdalom. Kezdeti stádiumában általában csak nagyobb igénybevételnél jelentkezik ez a panasz, később már kisebb mozgatásnál is, majd végül állandósulhat. A nyugalomban is érezhető fájdalom gyulladásra utalhat. Másik gyakori tünet az ízületi merevség. Leginkább reggel - de akkor is, ha huzamosabb ideig pihen egy bizonyos helyzetben az ízület – érzi úgy az ember, mintha a csípője „berozsdásodott” volna, ez nagyjából egy fél óra múlva szűnik meg, amikor az ízület „bejáratódik”. Az idő előrehaladtával ízület mozgásterjedelme fokozatosan lecsökken. A fájdalom és a mozgás-korlátozottság miatt elkezd sántikálni a beteg, egyre ezzel párhuzamosan pedig egyre nehezebbé válhat olyan mindennapi tevékenységek elvégzése is, mint a járás, a leguggolás, a székből való felkelés.

A plüssmaci, ahogy még nem ismered - wow élmény! > > >

Az aktív fájdalomcsillapítás terápia megoldást jelenthet

A folyamat előrehaladását segít megállítani az aktív fájdalomcsillapítás terápia, amelynek egyik része, az ízületi porcfelszín állapotát javító injekciós kezelés, mely hatékony megoldást nyújt a fájdalomcsillapításban, a gyulladáscsökkentésében, ezáltal a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. A befecskendezett anyag kizárólag természetes alapanyagokból áll és nem tartalmaz szteroidot. Az injekciós kezelés gyakoriságának, pontos hatóanyag-kombinációjának meghatározása a beteg állapotától és a probléma mértékétől függ. „A terápia másik része, az izmok-inak-ízületek statikai és dinamikai egyensúlyát, valamint a mozgásfunkciókat helyreállító funkcionális gyógytorna, amely személyre szabott, az egyén terhelhetőségének és tüneteinek függvényében összeállított, speciális gyakorlatsor. Abban az esetben, ha a páciensek betartják a terápiás javaslatokat, rendszeres gyógytornával és megfelelő életmódváltással is segítik a kezelést, sokat tehetnek állapotuk javulásáért és panaszaik megszűnéséért” – osztja meg tapasztalatait Sekk Patrícia, a Fájdalomközpont gyógytornásza.

Kerülje el a műtétet!

Az előrehaladott csípőízületi porckopás rendkívül káros hatással van az életminőségre. Habár a csípőprotézis beültetés, ma már rutin beavatkozásnak tekinthető, de a műtétnek, és az azt követő időszaknak számos kockázata és szövődménye ismert, ráadásul a csípőprotézis műtétek rehabilitációja hosszú ideig tart és nagy türelmet kíván. „Ennek elkerülése érdekében javasolt minél előbb orvoshoz fordulni, hiszen a mozgásszervi panaszok a kezdeti időszakban még jól kezelhetők és megszüntethetők” – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.


Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés