2025. Január 05. vasárnap
Minden negyedik embernél élete során kialakul valamilyen típusú csalánkiütés, amit a közhiedelemmel ellentétben nem csak a hideg, de akár a nyári forró időjárás is kiválthat.

A csalánkiütés vörös vagy fehér viszkető bőrfelület. Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia szakértői szerint csalánkiütés jelentkezhet akut és krónikus formában is: az akut csalánkiütés oka leggyakrabban valamilyen allergénnel (étel, állatszőr, rovarcsípés, pollen, latex) történő érintkezés, de kiválthatja stressz, meleg időjárás, testmozgás, egyes kémiai szerek és vírusos fertőzés is. Az akut kiütések legkevesebb fél napig, de maximum hat hétig tartanak.

csalánkiütés

A krónikus csalánkiütés ezzel szemben egy évnél tovább is tarthat. Időnként allergia is kiválthatja, de a valódi ok legtöbbször ismeretlen. Emiatt a vérvétel és más általános szűrővizsgálatok általában nem segítenek a diagnózis felállításában, valamint a hosszú távú kezelés megtervezésében, ezért költséghatékonysági okokból nem is tanácsos az elvégzésük.

A csalánkiütés nem fertőző és legtöbbször magától gyógyul. A betegek jobban teszik, ha elkerülik a forró vizes kádfürdőt és a zuhanyt, laza és természetes anyagból készült ruhát viselnek és antihisztaminnal enyhítik a viszketést és a duzzanatokat. Kortikoszteroidokat csak nagyon indokolt esetben ír fel az orvos. Nagyon ritka esetekben életveszélyes anafilaxiás sokk léphet fel, ilyenkor mindenképp hívjunk azonnali segítséget. Az anafilaxiás sokk leggyakoribb tünetei az ájulás, a légszomj, a torokban és a nyelven jelentkező duzzanat továbbá a fulladás.

Az Amerikai Dermatológiai Akadémia szakértői szerint ha csalánkiütést észlelünk magunkon, mindenképp keressük fel kezelőorvosunkat.


Forrás: Medipress
2012. 06. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés