2024. December 25. szerda
A hiperkeratosis egy összefoglaló megnevezés, amely a bőr bizonyos területének megvastagodására utal.

Amikor megvastagodik a bőr - mit kell tudni a hiperkeratosisról?

A hiperkeratosis egy összefoglaló megnevezés, amely a bőr bizonyos területének megvastagodására utal. A problémának számos megjelenése formája létezik az ekcémától a szemölcsig, így dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint a kezelés is a diagnózisnak megfelelően összetett.

Mi okozza, milyen típusai vannak?

Hiperkeratosis alatt az elszarusodó hám szarurétegének a megvastagodását értjük, más szóval azt, amikor a szokásosnál nagyobb mennyiségben termelődik szaru. A szarunak a keratin nevű összetevője az, ami ilyen esetben nagyobb tömegben jelenik meg a bőr felhámjában. A hiperkeratosisnak két fő formája különböztethető meg.

- A nyomás okozta hiperkeratosis a túlzott nyomás, állandó vagy ismételt mechanikai hatásnak, a gyulladás vagy a bőr irritációja következtében alakul ki. Ez akkor történik, amikor a bőr extra réteg keratint kezd el termelni, hogy megvédje a károsodástól önmagát. Ilyen esetben észlelhető a bőrkeményedés – hétköznapi nyelven tyúkszem, a bőrkérgesedés.

- A nem nyomás okozta hiperkeratosis esetében nincs külső irritáció, a szakértők ezt egyrészt a genetikának, másrészt a fertőzéseknek tudják be. Ennek eredménye öröklődő elszarusodási zavarokhoz tartozó betegségek, illetve fertőzéses eredetű a HPV okozta szemölcs, a verruca vulgaris.

A hiperkeratosis megjelenhet számos bőrgyógyászati kórképben - az ekcémában, pikkelysömörben, a különböző szemölcsök formájában, valamint fénykárosodás egyes bőrtüneteire is jellemző lehet a szaruréteg megvastagodása (actinikus keratosis). Ezen kívül természetesen még számos bőrbetegségben előfordulhat hiperkeratosis tünetként, amelynek azonosítása azonban bőrgyógyász feladata.

Milyen kezelési lehetőségek léteznek?

A páciens első és legfontosabb teendője, hogy szakorvoshoz forduljon, ha bármilyen változást tapasztal a bőrén. A hiperkeratosis csak néhány formájánál jelentkezik fájdalom, így bizonyos bőrkeményedéseknél, szemölcsöknél, de ennek hiányában is fontos a bőrgyógyászati vizsgálat – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. – Természetesen a kezelésről csak a diagnózis birtokában lehet dönteni, tudnunk kell, pontosan mi áll a bőr megvastagodása mögött. Ha a bőrképlet olyan helyen van, ami zavarja a pácienst, esetleg fáj, kipirosodik vagy csak esztétikailag zavaró, számos módszer közül választhatunk az eltávolításnál. Típustól függően szóba jöhet a fagyasztás, a sebészeti eltávolítás, az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolás, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg. Ha a képletnél felmerül a rákos elváltozás gyanúja, szükséges lehet biopszia végzése, vagyis egy olyan mintavétel, amely során szövettani elemzés történik.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

• Viseljünk kényelmes, jól illeszkedő cipőt vagy akár talpbetétet a bőrkeményedések, tyúkszem kialakulásának megelőzése végett.
• Szükség lehet esetleges ortopédiai szakvizsgálatra, gyógycipő viselésére.
• Ne járjunk mezítláb olyan helyeken, ahol gombás fertőzést szedhetünk össze, mint például az uszodák, strandok, tornatermek, zuhanyzók.
• Aki hajlamos ekcémára, lehetőleg kerülje az illatosított kozmetikai termékeket, erős kemikáliákat, az extrém hideg vagy meleg hőmérsékletet, a száraz levegőjű helyiségeket.
• Hidratáljuk megfelelően a bőrt, lehetőleg bőrgyógyász által ajánlott mosakodókkal és testápolókkal.
• Már az első napsugaraknál és a téli napsütésben is használjunk napvédő termékeket minden fedetlen testrészünkön.
• Válasszunk természetes anyagú, nedvszívó ruhadarabokat, amelyekben a lehető legjobban elkerülhető a tartós izzadás.


Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
2018. 03. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés