Az UV-sugárzás hatásai összeadódnak
A bőr minden napfényen töltött órát, illetve egyéb UV-sugárzás hatását megőrzi, és mintegy összeadva raktározza. Vagyis minden egyes napozással és leégéssel egyre növekszik a későbbi a bőrdaganatok kialakulásának esélye. Ugyanez igaz a szoláriumozásra is, ugyanis az ott alkalmazott UV-A fény legalább ugyanolyan mértékű károsodást okoz a bőrben, és ugyanakkora bőrrák kockázatot rejt magában, mint a napozás.
Mindazonáltal nem kell pánikba esni, ha nyaralás után változásokat tapasztalunk az anyajegyeinknél. Napozás során anyajegyek is sötétebbé válnak, és ahogyan a bőrszín kopik, úgy világosodhatnak is. Ráadásul a lebarnult bőrön nem csak sötétednek az anyajegyek, de a számuk is növekedhet, különösen azoknál, akiknek egyébként is sok anyajegyük volt.
Éppen ezért, ha anyajegyszűrésen szeretnénk részt venni, javasolt egy-két hónapot várni napozás után. Ekkora a napsütötte szín már elhalványul, és korrektebb képet mutatnak az anyajegyek.
Teljes testtérkép is készülhet
A teljes testtérképes anyajegyszűrés ideális időszaka az ősz-tél.A dermatoszkóp és a videó-dermatoszkóp rég ismert segédeszközök az anyajegyszűrésnél. A dermatoszkóp gyakorlatilag egy speciális nagyító, amivel az orvos egészen közelről, nagyítva vizsgálhatja meg az anyajegy körvonalait, színét, felszínét, egyéb jellemzőit. Ennél egy fokozattal előrelátóbb megoldás a videó-dermatoszkópos vizsgálat, amikor az anyajegyről eltárolható felvétel is készül, és a legközelebbi éves szűrésen már a korábbi képpel lehet összehasonlítani a bőrképletet.
A legmodernebb, 21. századi eljárás a teljes testtérképes anyajegyszűrés, ami különösen azoknak ajánlott, akiknek nagyon sok (több, mint 50) anyajegyük van. Az eljárás során a páciens egy automatikusan beállított kamera elé áll, amely minden oldalról, 20 pozícióból tökéletes minőségű képeket készít a test felszínéről – tulajdonképpen minden egyes bőrképletről. Az orvosi berendezés azonban nem csak a rögzítés eszköze, de a felismerésben is segít. Egy speciális szoftver ugyanis automatikusan jelzi, ha új bőrképlet jelentkezett vagy változás állt be a korábbiak valamelyikében, így még nagyobb az esély a korai felismerésre.
A szoftver által megjelölt anyajegyeket természetesen „élőben”, dermatoszkóppal is megvizsgáljuk, és az elemzés után véleményezzük – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza. - A szakvélemény alapján pedig, ha szükséges, megtörténhet az anyajegy eltávolítás, amelyet minden esetben szövettani vizsgálat követ. Ha pedig nem szükséges a kimetszés, a későbbi szűrések során kiemelten ellenőrizhetjük az adott bőrképletet.
7 ok az őszi-téli anyajegyszűrésre
• Gyakori nyári napozás és/vagy rendszeres szolárium használat.
• Változás az anyajegy színében. Gyanús, ha keveredik benne a barna, a fekete, a piros, a fehéres, a kékes, a szürkés vagy a rózsaszínes árnyalat.
•Az anyajegy méretének növekedése, határainak változása, valamint a felszín változásai, megvastagodás, kiemelkedés.
• Új anyajegy jelentkezése.
• Az anyajegy alakjának aszimmetrikussá válása.
• Az anyajegy felmaródása, kisebesedése, vérzékenysége.
• „Kakukktojás” vagy rút kiskacsa jelenléte: a többi anyajegytől méretben, színben eltérő, látszólag változást nem mutató folt a bőrön.