„Az antidepresszánsok kétségkívül működnek sok embernél, azonban a depressziós betegek 30-50 %-ánál hatástalanok, amire egészen eddig nem volt magyarázat.” – nyilakozta Silvia Poggini, az Instituto Superiore di Sanità, (Róma) munkatársa. A kutatók magyarázata szerint egyszerűen a szerotonin szint emelésével (mely az SSRI hatása) nem lehet meggyógyítani a depressziót, hanem ezzel az agyban egy olyan állapotot idézünk elő, melyben nyitottabb a változásra, úgyszólván növeljük az agy plaszticitását. „Bizonyos szempontból olyan, mintha az SSRI nyitottabbá tenné az agyat arra, hogy az állandó boldogtalanságból kimozduljon, s hogy ez megtörténik-e, az a körülményektől függ” – nyilatkozta Poggini.
Mérje meg otthon koleszterinszintjét 3 perc alatt!>>>
A kutatást egereken végezték, amiket két hétig stressznek tettek ki. Elkezdték kezelni őket SSRI-vel (fluoxetin), majd két csoportba osztották őket: egyik fele továbbiakban is stressz alatt állt, a másik felét pedig egy kellemes környezetbe helyezték. Ezután megmérték a stressz hatására termelődő molekulák (citokinek) szintjét az agyban. Az eredmények alapján a nyugodt körülmények között tartott állatok molekulái közül az immunműködést segítő citokinek növekedtek, emellett depressziónak kevesebb jelét észlelték. Ezzel szemben a stressznek kitett egerek gyulladásért felelős citokinjei csökkentek, s rajtuk depresszió több tünetét is látni lehetett.
Silvia Poggini szerint csak SSRI-t szedni nem elégséges. „Egy hasonlattal élve, az SSRI felhelyezi Önt egy hajóra, de a tenger határozza meg, mennyire fogja élvezni az utazást.” Ahhoz, hogy az SSRI hatékony legyen, kedvező környezet szükséges. A kutató elővigyázatosságra int az eredményekkel kapcsolatban: „a kutatásnak megvannak a maga határai. Először is, nem adtunk magyarázatot az SSRI komplett hatásmechanizmusára. Emellett ez egy állatmodell, így szükséges lesz a jövőben klinikai és epidemiológiai kutatás elvégzése.”