A kutatásokból kiderült, hogy a fiatal vérben található egyik vegyület serkenti az agyműködést, és megerősíti az elhasználódott izmokat. A felfedezés még azoknak is segíthet, akik már Alzheimer-kórban és hasonló betegségekben szenvednek. A remények szerint a humán kísérletek már az idei év második felében megkezdődhetnek. A szakértők szerint arra is van lehetőség, hogy kapszula formájában alkalmazzák az anyagot azok számára, akik félnek az injekciótól.
A University College London professzora, Chris Mason így nyilatkozott az eljárás lehetséges előnyeiről: „Az, hogy Drakula a regényekben a vérszívás következtében megerősödik, eltörpülne a vérből kifejlesztett gyógyszer mindenki számára elérhető agyi regeneráló hatása mellett.”
A felfedezés hátterében három amerikai kísérlet áll, melyek egyesek számára talán morbidnak tűnnek. Az elsőben idős és fiatal egerek párjait vizsgálták, melyek vérereit összekapcsolták, hogy a vér az egyik állatból a másikba áramolhasson. A kutatók az idősebb állatnak rendszeresen beadták injekcióban a fiatalabb egér vérét is. A kísérlet azt mutatta, hogy a fiatal vér megnövelte az agysejtek kapcsolódásainak számát a memóriáért felelős agyi területeken, és megerősítette a kapcsolódásokat. A kezelés az idős egerek romló szaglását is javította. A Nature szaklapban megjelent kutatásból az is kiderült, hogy az idős egerek ugyanolyan jól teljesítettek a tájékozódó tesztekben, mint a fiatalok. Tony Wyss-Coray kutató azt reméli, hogy néhány hónap múlva elkezdhetik tesztelni a kezelést Alzheimer-kóros betegeken. A Science szakfolyóiratban közzétett második kísérletben a Harvard Egyetem kutatói fiatal vér segítségével 50 százalékkal növelték az idős egerek erejét. Kimutatták, hogy a javulásban a GDF11 nevű fehérje kulcsszerepet játszik. A harmadik kísérletben, melyet szintén a Harvard kutatói végeztek, kimutatták, hogy a GDF11 protein segít javítani a szaglást.