2024. November 17. vasárnap
A szénanátha tünetei -  Mi okozza a krákogást? -  Tüneti és tartós kezelés is létezik ellene
Az utóbbi hetekben gyakrabban köszörüli a torkát, mintha állandóan valami kellemetlen érzést próbálna megszüntetni ezzel? Ha emellett egyéb tünetei is jelentkeznek, akkor felmerülhet a légúti allergia gyanúja. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogyan lehet kezelhető a probléma.

A szénanátha tünetei

Tavasztól őszig sokan küzdenek a pollenallergia következtében szénanáthás tünetekkel. Ha a szabadban orrdugulás, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés és tüsszögés jelentkezik és ez hetek óta tart, akkor javasolt allergológushoz fordulni.

Allergia torokköszörülés

„A tünetek kapcsán először a legtöbben arra gondolnak, hogy csak a változékony időjárás miatt megfáztak. A nátha azonban egy hét-tíz nap alatt rendszerint elmúlik, így ha már valóban hosszabb ideje tüneteink vannak, forduljunk allergológushoz.”

Mi okozza a krákogást?

Az allergia kevésbé ismert tünete, ám valójában nagyon gyakori, különösen a még nem, vagy nem megfelelően kezelt szénanáthás betegeknél. Légúti allergia esetén a szervezet egyébként teljesen ártalmatlan anyagok, a pollenek ellen védekezik. Az immunrendszer túlműködése miatt véli ezeket veszélyesnek, így igyekszik mielőbb megszabadítani tőle a szervezetünket, emiatt fokozódik az orrnyálkahártya által termel váladék mennyisége is.

„Ez egészséges emberekben is termelődik, de mivel légúti allergia ellen még intenzívebben, ezért a többlet a garat irányába csorog, ami így folyamatosan torokköszörülésre ingereli a beteget.”

Tüneti és tartós kezelés is létezik ellene

Ha fül-orr-gégészeti vizsgálat során bebizonyosodik, hogy a kellemetlen panasz valóban légúti allergia következménye, akkor tüneti kezeléssel – antihisztaminok szedésével és szteroid tartalmú orrspray használatával – lehet kezelni. Allergiavizsgálattal pontosan meg lehet határozni, hogy melyik növény pollenje okozza a tüneteiket. Az adott növény pollenszórásának ideje alatt ezeket a gyógyszereket kell majd évről évre a jövőben használnunk.

A tüneti kezelés mellett egy másik, tartós megoldás is létezik a szénanáthás tünetek ellen. Az allergén specifikus immunterápiás kezelés során tablettát vagy cseppet kell szedni, legalább három – bizonyos esetben öt -évig. Ennyi idő alatt a kezelés képes áthangolni az immunrendszer működését. Nem csak a tünetet kezeli, hanem az allergia kiváltó okára hat, az immunrendszer túlműködését szünteti meg. Már a kezelés első évében is jelentősen csökkenti a tüneteket, a teljes terápia után pedig több, akár tíz-tizenkét évre is elfelejthetjük a szénanáthát.


Forrás: Budai Allergiaközpont
2022. 03. 31.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -