Dr. Marc McMorris, a Michigani Egyetem docense szerint valóban kimutatható az allergiások számának növekedése. Az Amerikai Betegségellenőrzési Központ felmérése szerint az ételallergiás gyerekek száma 18%-kal nőtt az elmúlt évtized során. A szakértők egyelőre nem tudják, hogy pontosan mi okozza az allergiás megbetegedések drasztikus növekedését, de valószínűleg az alábbi elméletek kombinációi lehetnek az elsődleges kiváltó okok:
Higiénia elmélet
A mai ember kevesebb mikrobával (betegségeket és fertőzéseket okozó kórokozóval, például baktériumok és vírusok) találkozik, mint korábban, ezért az immunrendszerünk bizonyos fokig legyengült ezekkel a kórokozókkal szemben. A fejlett országokban, ahol van védőoltás, antibiotikum, tiszta ivóvíz, ott az immunrendszernek kevesebb dolga van, ha betegségre kerül sor.
Kisebb család
A nagyobb létszámú családokban az idősebb gyerekek hazaviszik az iskolából a különféle kórokozókat, így a kisebb gyerekek már életük korai szakaszában találkoznak a betegségeket és fertőzéseket okozó mikrobákkal.
Rosszul szellőző, légmentes házak
Az 1970-es évek energiaválsága óta a modern házakat sokkal jobban szigetelik, emiatt a lakáson belül az állott levegőben megnő az allergén anyagok koncentrációja, ráadásul a mai gyerekek jóval több időt töltenek a házon belül, mint a szabad levegőn.
Magas rizikófaktorú ételek kerülése vagy fogyasztása
Egy korábbi tanulmány azt vizsgálta, hogy az Angliában élő izraeli fiatalok körében miért tízszer gyakoribb a mogyoróallergia, mint az Izraelben élő gyerekek között. A kutatók megállapították, hogy míg Izraelben a gyerekek életük első évében nagy mennyiségben fogyasztanak mogyorót, addig Angliában a szülők egyáltalán nem adnak egyéves gyereküknek mogyorót.
Megnövekedett forgalom
Már számos korábbi tanulmány megerősítette, hogy a dízelüzemű járművek kipufogógázában található részecskék sokakból allergiás reakciókat váltanak ki.