2024. December 18. szerda
Chilei kutatók alkoholizmus elleni védőoltáson dolgoznak, amely az alkohol anyagcseréjében részt vevő egyik enzim semlegesítése révén váltja ki hatását. A vakcinát jövőre már embereken is tesztelnék.

Az aldehid-dehidrogenáz enzimen az alkohol lebontásában vesz részt, következésképpen felelős az alkoholtoleranciáért. Az ázsiai népesség körülbelül 20 százaléka nem rendelkezik ezzel az enzimmel, ezért olyan erős reakciót tapasztalnak az alkoholra, ami elriasztja őket a fogyasztástól. A vakcina, amelyet Juan Asenjo, a chilei Természettudományi és Matematikai Intézet és a Recalcine magánlaboratórium kutatóinak vezetője és munkatársai fejlesztenek, ehhez hasonlóan fokozná a kellemetlen érzést, a hányingert és felgyorsult szívverést alkoholfogyasztáskor.

alkoholizmus, vakcina

Az oltás úgy működne, mint a nikotintapaszok vagy tabletták, csak nagyobb hatékonysággal, mert közvetlenül a májsejteket veszi célba, elkerülve a többi sejtre gyakorolt párhuzamos hatásokat. Miután patkánykísérletekben az alkoholfüggő állatok alkoholfogyasztását felére tudták csökkenteni, a kutatók idén a vírussejtek tömeggyártására és az állatkísérletekre összpontosítanak majd, hogy meghatározzák a megfelelő adagolást, mielőtt 2012-ben megkezdik a humán kísérleteket.

„A cél az, hogy az emberek esetében 90-95 százalékos visszaesést érjünk el a fogyasztásban” – mondta Asenjo.

A chilei kutatók mellett amerikai szakemberek is dolgoznak az alkoholizmus lehetséges ellenszerén. A North Carolina Egyetem kutatói felfedezték a CYP2EI génvariánst, amely hordozói 10-20 százalékánál azt eredményezi, hogy már egy-két pohár italtól sokkal jobban lerészegedik, mint mások. A gént serkentő gyógyszerek kifejlesztésével el lehetne érni, hogy az emberek érzékenyebbé váljanak az alkoholra, illetve hamarabb kijózanodjanak, amikor túl sokat ittak.


Forrás: Medipress
2011. 01. 09.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés