2024. Október 03. csütörtök
A zsírt régóta kárhoztatják azért, hogy elősegíti a hízást, és növeli a koleszterinszintet. A legújabb kutatás szerint azonban a zsír nem teljesen kártékony, mert segít a fertőzések elleni küzdelemben.

Amerikai kutatók felfedezték, hogy a bőr alatt elhelyezkedő zsírsejtek védelmet nyújtanak a baktériumok ellen. Richard Gallo, a Kalifornia Egyetem San Diegó-i orvosi karának professzora kimutatta, hogy az adipociták, vagyis a zsírsejtek, antimikrobiális peptideket termelnek, amelyek segítenek távol tartani a szervezetet támadó baktériumokat és más kórokozókat. A korábbi kutatások alapján a szakemberek korábban úgy vélték, hogy miután a bőr megsérül, a neutrofil és a makrofág nevű fehérvérsejtek akadályozzák meg, hogy a baktériumok a véráramba juthassanak, és vérmérgezést okozhassanak. Professzor Gallo azonban elmagyarázta, hogy idő kell, mire ezek a sejtek eljutnak a sérülés helyszínére.

„Most kimutattuk, hogy a zsír őssejtek felelősek a szervezetünk védelméért” – mondta a professzor. „A felfedezés nagyon meglepett minket. Eddig nem tudtuk, hogy az adipociták képesek antimikrobiális anyagok termelésére, és arról sem, hogy majdnem ugyanannyit termelnek, mint a neutrofilok.” Az emberi test fertőzések elleni védelme összetett, többszintű, és számos sejttípus felhasználásával működik. A válasz a neutrofilok és a monociták érkezésével tetőzik, amelyek a kórokozók felfalására specializálódtak. Mielőtt azonban ezek a vérkeringésben jelen lévő fehérvérsejtek elérnének a helyszínre, a szervezetnek egy azonnalibb válaszra is szüksége van, mivel sok mikroba rendkívül gyors szaporodásra képes.

A Science szaklapban közzétett új kutatás során az amerikai szakértők kísérleti egereket tettek ki Staphylococcus aureus (S.aureus) fertőzésnek. Az S. aureus gyakori baktérium, amely az emberi lágyszöveti és bőrfertőzések egyik első számú kórokozójának számít. Az S. aureus antibiotikum-rezisztens formáinak megjelenése ráadásul egyre súlyosabb közegészségügyi problémát jelent világszerte. A kísérletben a kutatók néhány órán belül jelentős növekedést tapasztaltak a zsírsejtek számában és méretében egyaránt a fertőzés helyénél a baktériumnak kitett egerekben. Még fontosabb felfedezés volt azonban az, hogy ezek a zsírsejtek nagy mennyiségű antimikrobiális peptidet, úgynevezett katelicidin antimikrobiális peptidet (CAMP) termeltek. Az antimikrobiális peptidek olyan molekulák, amelyeket a szervezet immunrendszere használ fel a támadó baktériumok, vírusok, gombák és más kórokozók közvetlen elpusztítására.


Forrás: Medipress
2015. 01. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés