Ahogyan sokan a kézmosás szükségességét sem veszik komolyan, a legtöbben jó esetben csak akkor hajtják le a WC fedelét, miután lehúzták – valószínűleg azért, mert kevesen tudják, mennyi baktérium szabadul robbanásszerűen a levegőbe egy-egy öblítés során.
Mark Wilcox, a Leeds Oktató Kórház mikrobiológiai igazgatója és munkatársai legújabb kutatásuk során is ezt a jelenséget vizsgálták, vagyis kíváncsiak voltak arra, hogy a WC-öblítés során – főként kórházakban – hogyan terjednek a baktériumok. Kísérletükhöz steril WC-ket kezeltek a kórházakban gyakran jelen lévő, hasmenést okozó szuperbaktériumal. Ezután a baktérium terjedését vizsgálták, attól függően, hogy az öblítés előtt lezárták a WC fedelét, vagy sem.
Az eredményekből kiderült, hogy mikor a fedél nyitva volt, a baktérium 10 cm-rel az ülőke fölé, valamint a padlóra és a WC-tartály mindkét oldalára is eljutott. Ráadásul a levegőben még 90 perccel később is kimutatható volt. Abban az esetben, amikor a fedelet már a WC öblítése előtt lehajtották, a baktériumokat semmilyen közvetlen felületről nem tudták kimutatni.
"Nincs sok haszna, ha azután hajtjuk le a WC fedelét, ha már lehúztuk. Mi azt tanácsoljuk, hogy hajtsák le a fedelet az öblítés előtt, és mossanak kezet utána" – fűzte hozzá Wilcox.
A kutatás eredményei a szakértők szerint elsősorban a kórházakban lehet nagy jelentőségű, de az otthonokban is rengeteg fertőzést előzhetnének meg az emberek, ha lecsuknák a WC-k tetejét.