2025. Február 20. csütörtök
Három hónapnál tovább tartó fájdalom -  Tünetek: égő vizeléstől a fájdalmas ejakulációig -  A diagnosztizálás során ki kell zárni más betegségeket
A prosztatagyulladás, amely lehet akut és krónikus is, az esetek többségében feltűnő tünetei miatt orvoshoz „kényszeríti” a férfiakat, bár előfordulhatnak tünetmentes megbetegedések is.

Három hónapnál tovább tartó fájdalom

A prosztata vagy dülmirigy a húgyhólyag alatt elhelyezkedő, gesztenye nagyságú és alakú, tokkal körülvett mirigy, amely elhelyezkedése és funkciói miatt egyaránt hatással van a vizeletürítésre és a szexuális életre. A szervet akut és krónikus gyulladás is érintheti, amelyek közük a krónikus betegség az, amely három hónapnál tovább tart és nem feltétlenül reagál megfelelően az első kezelésekre, az akut pedig rövid, legfeljebb néhány hétig tartó betegség, amely jellemzően a kezelés elkezdését követően gyorsan gyógyul. A krónikus prosztatagyulladás okozóját nem mindig könnyű beazonosítani, de az biztos, hogy először azt érdemes tisztázni, bakteriális eredetű-e, ugyanis a betegségnek két fő kategóriája van.
● Krónikus bakteriális prosztatitisz: a bakteriális eredetű fertőzés néhány esetben húgyúti fertőzés vagy akut bakteriális prosztatitisz talaján alakul ki. Ez utóbbi leginkább úgy érzékelhető, hogy az akut gyulladás tünetei mérséklődnek, de nem szűnnek meg teljesen. Néhány beteg úgy érezheti, hogy a gyulladás állandósult, aminek hátterében az is állhat, hogy az antibiotikumos kezelés túl rövid ideig tartott vagy a baktériumok rezisztenssé váltak az adott antibiotikummal szemben.
● Krónikus nem bakteriális prosztatitisz: a betegség konkrét oka nagyon nehezen beazonosítható, emiatt pedig a kezelés sem mindig könnyű. Sok feltételezés van a kiindulópontra vonatkozóan, egyes szakértők szerint a baktérium, vírus vagy gomba okozta fertőzés után visszamaradó hegesedés és ezeknek az idegsejtekre gyakorolt nyomása lehet a gyulladás oka. Más elképzelések szerint a feszes, váladékkal teli prosztata is okozhat gyulladást, sőt az is felmerülhet, hogy krónikus kismedencei fájdalom szindróma és a stressz is állhat a háttérben.

Tünetek: égő vizeléstől a fájdalmas ejakulációig

A krónikus prosztatagyulladás tünetei jellemzően enyhén indulnak és idővel növekszik az intenzitásuk. Olyan tünetekre kell gondolni, mint:

● A krónikus prosztatagyulladás fájdalmas vizelés és ejakulációt is okozhat.állandó vagy nagyon gyakori vizelési inger,
● égő érzés vizeléskor,
● nehézség a vizelés indításakor, majd akaratlan szivárgás,
● esetleg vér megjelenése a vizeletben,
● a hólyag teltségérzete közvetlenül a vizelés után is,
● fájdalmas ejakuláció.

Idővel a krónikus gyulladás további tünetei is megjelenhetnek, mint például a derékfájdalom, az alhasi fájdalom, illetve fájdalom alakulhat ki a herékben és az ánusz környékén is. (Ha a gyulladás bakterális eredetű, láz és hidegrázás is jelentkezhet.) Ugyanakkor létezik úgynevezett aszimptomatikus (vagyis tünetmentes) prosztatagyulladás is, amikor csak a laboratóriumi tesztekkel igazolható a betegség.

A diagnosztizálás során ki kell zárni más betegségeket

- A diagnosztizálás első lépéseként természetesen alapvető a kikérdezés, a prosztata- és a vizeletvizsgálat. Az eredményektől függően dönthetünk az MRI, a cisztoszkópia és esetleg más, speciális vizsgálat szükségességéről. Ezek többek közt azért is lehetnek szükségesek, hogy kizárjuk a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségeket, mint például a hólyagkő, a prosztata megnagyobbodás, a vizeletvisszatartást eredményező állapotok és a prosztatarák – hangsúlyozza dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa. – Ha valóban krónikus prosztatagyulladás a probléma, a kezelés annak típusától függ. Az esetek nagy részében egy 4-12 hetes antibiotikus kezelés megoldást jelent, de amennyiben nem tudjuk, pontosan mi okozta a gyulladást, a tünetek kezelésére kell törekednünk. Különböző gyógyszerekkel tehát csökkenteni kell a gyulladást, enyhíteni a fájdalmat, ellazítani az izmokat, akár szorongásoldók is segíthetnek. A pácienseknek érdemes alternatív módszereket is kipróbálni, például enyhítheti a görcsös fájdalmat a meleg fürdő, jót tehet, ha visszaszorítják az étrendjükből a csípős, erős ízeket, az alkoholt, a koffeint, érdemes gyakorolni az intimtornát, és keresni egy stresszoldó módszert, akár pszichológus segítségével. Valamint, ahogy minden vizeletkiválasztó rendszerben jelentkező gyulladás esetén, itt is nagyon fontos a fokozott folyadékbevitel, ami megkönnyíti a vizelést, kimossa a baktériumok egy részét.
Forrás: Urológiai központ
2025. 02. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés