2025. Január 15. szerda
Tudósok egy csoportja szerint a vitaminok vásárlása pénzkidobás, mert a vitamintartalmú étrend-kiegészítőknek semmiféle jótékony egészségügyi hatásuk nincs.

A kutatók szerint ezzel "le is van zárva" az étrend-kiegészítők hatékonyságáról szóló vita, aminek során korábban sokan azt is megjegyezték, hogy a vitaminok szedése káros is lehet, mivel feleslegesen félelmet kelt a páciensekben olyan betegségekkel szemben, amik nem is valósak. A szakértők azt ajánlják, tartsuk távol magunkat az ilyen piruláktól, amiket sokan marokszámra szednek, mivel a legtöbb nyugati felnőtt étrendje olyan kiegyensúlyozott, hogy csak nagyritkán van szüksége plusz vitaminokra.

Az Annals of Internal Medicine című tudományos szaklapban megjelent tanulmányban a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem és a Warwick Egyetem kutatói úgy nyilatkoztak, hogy a bizonyítékok alapján "a jól táplált felnőttek esetében a vitaminok szedésének nincs bizonyíthatóan jótékony hatása, és bizonyos esetekben káros is lehet." Ezt az állítást támasztja alá az a vitaminokról szóló, teljes körű vizsgálatsorozat is, amiben összesen több mint félmillióan vettek részt, és aminek az eredményeit nemrég hozták nyilvánosságra.

Az első kutatás során 24 korábbi vizsgálat adatait felhasználva a tudósok közel 450 000 eset alapján jutottak arra a megállapításra, hogy a vitaminok szedése semmiben sem befolyásolja a halandóságot. A második kutatás 6000 idős ember részvételével készült, de a vizsgálati adatok alapján 12 év alatt a vitaminok semmiféle pozitív hatással nem voltak a kognitív hanyatlásra. A harmadik kísérletben 1700 szívbeteg férfi és nő vett részt, de a vitamintartalmú étrend-kiegészítők az ő esetükben sem hozták meg a várt javulást. "Egyáltalán nem kellene vitaminokat alkalmazni a krónikus betegségek megelőzésére - írják a tanulmányban a szakértők - Elég volt ebből az őrületből!" "Vannak olyan állítólagos szakemberek, akik állítják, hogy a nyugati világban élők étrendje nem eléggé kiegyensúlyozott - nyilatkozta Edgar Miller, a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem munkatársa - Ez szemenszedett hazugság. A legtöbbünk esetében még a túlzott tápanyagfogyasztás is fennáll, vagyis az étrendünk minden tekintetben kielégítő."

A Nemzetközi Megelőzési Kutatóintézet szakértői egy héttel ezelőtt egy olyan tanulmányt publikáltak, ami szerint a D-vitamin hiány nem is betegség, hanem csak egy már fennálló betegség következménye. Ebből következik az is, hogy Nagy-Britanniában az a 80 millió font, amit D-vitaminra költenek a közegészségügyben, szó szerint az ablakon kidobott pénz.


Forrás: Medipress
2013. 12. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés