A svéd Karolinska Egyetem kutatásából az derül ki, hogy a feldolgozott húsok, köztük a szalonna, a sonka vagy a hamburger hús, növelik a hazánkban körülbelül 250 ezer embert érintő betegség kockázatát. Meglepő módon azonban a kutatás eredményei szerint a hagyományos vörös hús, például a steak, nem növeli a szívelégtelenség valószínűségét. A kutatók úgy vélik, hogy a feldolgozás során hozzáadott só és más vegyszerek magas vérnyomást okoznak, ez pedig szívelégtelenséghez vezet. A 37 035 férfi részvételével készült kutatás újabb bizonyítékkal szolgált a feldolgozott húsok fogyasztásából eredő egészségügyi veszélyekre. Egy néhány napja közzétett, körülbelül háromezer nők vizsgáló másik kutatásból az derült ki, hogy a vörös hús, a feldolgozatlan és a feldolgozott egyaránt, akár egyötödével is növelheti az emlőrák kockázatát.
Szívelégtelenség akkor következik be, amikor a szerv túlságosan legyengül a megfelelő működéshez, ami légszomjhoz, fájdalomhoz, vagy hirtelen halálhoz vezet. A mostani kutatásban a svéd szakértők olyan 45-79 éves férfiak orvosi adatait elemezték, akik részletes kérdőívet töltöttek ki étrendjükről. Az alanyokat tizenkét évig megfigyelték, mely idő alatt a kutatók azt figyelték, kiben fordult elő szívelégtelenség, illetve ki halt meg a betegség következtében. Azok, akik napi 75 grammnál több feldolgozott húst fogyasztottak, a szívelégtelenség 24 százalékkal magasabb kockázatának voltak kitéve, és kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg a betegség következtében, mint azok, akik csak kevés feldolgozott húst ettek. Ez a mennyiség két kolbásznak, négy szelet sonkának, vagy egy kisebb hamburger húsnak fele meg.
Annak ellenére azonban, hogy nem találtak összefüggést a szívelégtelenség kockázata és a feldolgozatlan vörös hús között, a kutatók mindenkinek azt javasolják, hogy korlátozzák fogyasztásukat heti egy-két adagra. Más kutatások ugyanis azt mutatták, hogy a vörös hús fogyasztása szívroham és agyérgörcs kialakulásához vezethet, illetve a béldaganatok kockázatát is megnöveli.