2024. November 28. csütörtök
A túlságosan érzékeny immunrendszer az életminőséget is jelentősen ronthatja -  Ne várja meg a tavaszt!
Mivel a pollen- és allergiaszezon kezdetét jelentős mértékben befolyásolják a földrajzi és az aktuális időjárási viszonyok, ezért egy enyhébb őszi-téli szezont követően akár már februártól jelentkezhetnek a pollenallergia tünetei az arra érzékenyeknél. Dr. Moric Krisztina, az Allergia Központ allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész szakorvosa elmondta, hogy az időben elkezdett allergénspecifikus immunterápia segítségével a túlérzékeny immunrendszer megtanítható arra, hogy többé ne reagáljon ezekre az allergénekre. Ehhez azonban időben orvoshoz kell fordulni.Mivel a pollen- és allergiaszezon kezdetét jelentős mértékben befolyásolják a földrajzi és az aktuális időjárási viszonyok, ezért egy enyhébb őszi-téli szezont követően akár már februártól jelentkezhetnek a pollenallergia tünetei az arra érzékenyeknél. Dr. Moric Krisztina, az Allergia Központ allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész szakorvosa elmondta, hogy az időben elkezdett allergénspecifikus immunterápia segítségével a túlérzékeny immunrendszer megtanítható arra, hogy többé ne reagáljon ezekre az allergénekre. Ehhez azonban időben orvoshoz kell fordulni.

A túlságosan érzékeny immunrendszer az életminőséget is jelentősen ronthatja

-Hazánkban mintegy 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésekben. Az allergia tulajdonképp az immunrendszer tévedésének következménye – magyarázza dr. Moric Krisztina, hiszen a szervezet egy ártalmatlan anyagra (virágpor, házipor, élelmiszer, állatszőr) ad túlzott reakciót. A pollenallergiában szenvedők számára elsősorban a szénanátha jellegzetes tünetei: a véget nem érő tüsszögés, orrdugulás, orrviszketés és a sok kellemetlenséget okozó vízszerű orrfolyás adják hírül, hogy elkezdődött a pollenszezon. A szénanáthával többnyire együtt jelentkezik az allergiás kötőhártya-gyulladás is, ami szemviszketéssel, könnyezéssel jár – teszi hozzá a doktornő. E két tünetcsoport sajnos igencsak megkeserít az allergiások életét, akik állapotuk miatt gyakorta tapasztalhatnak fokozott ingerlékenyéget, indokolatlan fáradtságot, alvászavart és fejfájást is. Az allergiás reakció bőrtünetek, viszkető csalánkiütés formájában is jelentkezhet, súlyosabb esetben pedig hörgőasztma is társulhat a tünetek mellé. Vigyázz, kész, rajt! Immunterápia a pollenallergiásoknak -Enyhe és közepesen súlyos pollenallergia esetén antihisztamin készítményekkel, valamint orrspray éspollenallergia szemcseppek segítségével mérsékelhetőek a tünetek. Ha azonban a kiváltó okot is szeretnénk megszüntetni, akkor egy nagyon ígéretes gyógymódot, az allergénspecifikus immunterápiát javaslom pácienseimnek, mellyel az immunrendszer működését billenthetjük helyre, és tartós eredményeket érhetünk el vele – ismerteti Moric doktornő. Az immunterápiát mérsékelten súlyos allergia esetén alkalmazzuk, mellyel a betegség tüneteinek csökkentése, valamint a beteg életminőségének javítása a célunk. Bár az immunkezelésnek léteznek úgynevezett nem hagyományos formái, a gyakorlatban két formája vált be. A kórházi hátteret igénylő szubkután terápia során, az allergén fokozatosan emelkedő adagjait közvetlenül a bőr alatti kötőszövetbe juttatott injekció formájában visszük be a szervezetbe. Az otthon is végezhető szublingvális kezelés esetében pedig nagy dózisú allergént kapnak az érintettek cseppek vagy tabletta formájában a nyelv alá. Ez utóbbi betegbarátabb forma, ami egy vagy egyszerre több allergénnel történő kezelést tesz lehetővé. A szublingvális allergénspecifikus immunterápia esetében nagyon alacsony a szisztémás mellékhatás gyakorisága. A legalább három – jelenleg szakirodalmi javaslatok szerint négy – éven át tartó kezeléssel, amit pollenallergia esetében többnyire szezon előtt és alatti kell végezni, 10-12 évre megszüntethetjük az allergiás tüneteket – mondja a szakember.

Ne várja meg a tavaszt!

-Mivel a kezelést az érintett pollen várható virágzásának kezdetét megelőző 90. nap körül kezdjük meg, ezért érdemes már most, a téli hónapokban felkeresni a kezelőorvost– hívja fel a figyelmet Moric doktornő. Az allergén beazonosítása bőrtesztek és /vagy vérvételes vizsgálat elvégzésével lehetséges. Amennyiben a páciens alkalmas a kezelésre, akkor a kezelőorvos által felírt készítményeket szigorúan ellenőrzött adagolás szerint kell használni. Ezek a vényköteles készítmények az allergén magas fokban tisztított standardizált kivonatát tartalmazzák, és a nyelv alá kell csepegtetni őket – ismerteti a szakember.
-Az időben elkezdett allergénspecifikus immunterápia hatására az allergiás panaszokkal küszködők lényegesen könnyebben viselik a pollenszezont. A páciensek sokszor már pár hónappal a terápia indítását követően arról számolnak be, hogy tüneteik jelentősen csökkenek. A javulás pedig a terápia alatt tovább folytatódhat, melynek végén a tüneti készítmények akár teljes egészében el is hagyhatóak – mondja dr. Moric Krisztina, az Allergia Központ orvosa.
Forrás: Allergiaközpont
2024. 01. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -