2024. December 28. szombat
Egy amerikai vizsgálat szerint a krónikus vesebetegek 10-15 százalékuk olyan táplálékkiegészítőt szed, amelynek bebizonyítottan vesekárosító hatása lehet. Az ilyen szerek az egészségesekre is veszélyesek lehetnek.

Megfelelő laboratóriumi vizsgálatok egyszerűen és gyorsan tisztázhatják, ha valakinek baj van a veséjével, de amerikai statisztikák azt mutatják, hogy még a súlyos vesekárosodással élők közül is csak minden tizedik tud a betegségéről. Az Egyesült Államokban becslések szerint 26 millió vesebeteget kezelnek és félmillió közülük művese kezelésre szorul.

vesekárosító, táplálékkiegészítő

Vanessa Gubbs és munkatársai azt vizsgálták, hogy a divatos táplálékkiegészítőket fogyasztók közül hányan vannak, akiknek vesebetegsége van és közülük hányan vélik egészségüket támogatni olyan szerrel, amely legalább egy olyan alkotóelemet tartalmaz, amelynek vesekárosító hatása lehet.

A részletes kérdőívre válaszoló 21 169 amerikai 52,4 százaléka közölte, hogy rendszeresen szed valamilyen táplálékkiegészítőt, a krónikus vesebajban szenvedők 10-15 százaléka pedig olyat használt, amelynek vesekárosító hatása lehet.

A vesekutatók 39 növényi eredetű anyagról igazolták, hogy ronthatják a veseműködést. Egy évtizede Belgiumban fordult elő két eset, ahol súlyos vesemérgező tulajdonságú teakeverék rendszeres fogyasztása következtében veseátültetésre volt szükség. Hasonló szövődmény 2000-ben az Egyesült Királyság területén is bekövetkezett.

Az amerikai tanulmányban, amelynek eredményeit az Amerikai Vesegyógyászok Szövetségének kongresszusán ismertették, a vesebetegségben szenvedők ritkábban használtak olyan táplálékkiegészítőket, amelyek veszélyesek lehettek, mint a vizsgálatban résztvevő többi személy, de figyelembe véve a többi kockázati tényezőt, a helyzet ebben a csoportban sem volt jobb.

 „A veseműködésre esetleg veszélyes hatóanyagot is tartalmazó táplálékkiegészítőt vásárolók nem különböznek lényegesen a többiektől, és a krónikus betegek nincsenek tisztában a veszéllyel. Ami még veszélyesebb: az egészségügyi ellátásban dolgozók sem tudják, hogy betegeik milyen, nem receptköteles szereket szednek, és azok milyen kockázatot jelentenek” – foglalta össze előadását Vanessa Grubbs.


Forrás: MTI
2011. 11. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés